zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (386) z dnia 10.04.2015

Wynagrodzenie chorobowe po przejęciu firmy przez nowego pracodawcę

W dniu 2 marca br. na podstawie art. 231 § 1 K.p. przejęliśmy część pracowników innej firmy. Jeden z przejętych pracowników zachorował w lutym i przedłożył zaświadczenie lekarskie obejmujące również kilka dni marca 2015 r. W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za czas choroby? Czy pracownik powinien dostarczyć zaświadczenie lekarskie wystawione na nowego pracodawcę?

Podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez nowego pracodawcę, który przejął pracownika na podstawie art. 231 § 1 K.p. nie ustala się ponownie. Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie przyjęte do obliczenia wynagrodzenia chorobowego u poprzedniego pracodawcy. Dowodem do wypłaty tego świadczenia jest przedłożone przez pracownika zaświadczenie lekarskie wystawione na poprzedniego pracodawcę.

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 K.p.). Trwa zatem kontynuacja dotychczasowego zatrudnienia pracownika. Dlatego też, jeśli przejmowany pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby, to podstawa wymiaru przysługujących mu świadczeń z tego tytułu nie ulega ponownemu ustaleniu.

W przypadku gdy niezdolność pracownika z powodu choroby powstanie już po przejęciu go przez nowego pracodawcę (zaświadczenie ZUS ZLA musi być wystawione już na tego pracodawcę), to do podstawy wymiaru przysługującego mu świadczenia za czas choroby sumuje się wynagrodzenie wypłacone przez nowego pracodawcę z wynagrodzeniem wypłaconym przez poprzedniego pracodawcę. Taka zasada postępowania wynika z art. 36 ust. 4 ustawy zasiłkowej.

  Przykład  

Pracownik przejęty od 2 marca 2015 r. w trybie art. 231 § 1 K.p. był niezdolny do pracy z powodu choroby od 24 lutego do 5 marca 2015 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego wypłaconego przez dotychczasowego pracodawcę od 24 lutego do 1 marca 2015 r. stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres od lutego 2014 r. do stycznia 2015 r. Do obliczenia wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi od 2 do 5 marca 2015 r. nowy pracodawca przyjął to samo wynagrodzenie.


W pytaniu nie podano informacji na temat zasad wynagradzania pracownika przed i po przejęciu go przez nowego pracodawcę. Wyjaśniamy więc, że podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego mogłaby zostać przeliczona, gdyby przejmujący pracodawca nie wypłacał niektórych składników wynagrodzenia, bądź też dokonywał ich wypłaty, ale w myśl obowiązujących u niego przepisów płacowych składniki te nie byłyby wliczane do podstawy wymiaru świadczeń. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których w myśl przepisów o wynagradzaniu obowiązujących w zakładzie pracy pracownicy zachowują prawo w okresie pobierania tych świadczeń. Ponadto w podstawie wymiaru nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które zostały przyznane do określonego terminu, bądź których wypłaty zaprzestano na podstawie przepisów o wynagradzaniu (lub układu zbiorowego pracy).

  Przykład  

Pracownik został przejęty od 2 marca 2015 r. w trybie art. 231 § 1 K.p. U dotychczasowego pracodawcy otrzymywał premie miesięczne, do których, w myśl przepisów płacowych, zachowywał prawo w okresach absencji. Premie nie były więc uwzględniane w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków.

Nowy pracodawca również wypłaca premie miesięczne, ale obowiązujący u niego regulamin premiowania nakazuje ich zmniejszanie za okresy pobierania świadczeń chorobowych.

Pracownik chorował od 24 lutego do 5 marca 2015 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od lutego 2014 r. do stycznia 2015 r., z tym że przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego:

  • u poprzedniego pracodawcy za okres od 24 lutego do 1 marca 2015 r. nie uwzględniono premii miesięcznych (premia została wypłacona obok wynagrodzenia chorobowego),
     
  • u nowego pracodawcy za okres od 2 do 5 marca 2015 r. przeliczono podstawę wymiaru uwzględniając w niej premie wypłacone przez poprzedniego pracodawcę.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.