zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Gazeta Podatkowa nr 22 (1167) z dnia 16.03.2015

Długość okresu niezdolności do pracy nie wpływa na prawo do zasiłku

Od dwóch lat prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą i podlegam z tego tytułu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Należności składkowe płacę w terminie. Słyszałem jednak, że w razie zachorowania otrzymam zasiłek chorobowy, jeżeli będę niezdolny do pracy przez co najmniej 30 dni. Czy rzeczywiście tak jest, że za krótszy okres niezdolności do pracy nie otrzymam zasiłku chorobowego?

Zasiłek chorobowy, co do zasady, przysługuje ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w czasie ubezpieczenia. Przy czym istnieją również okoliczności, wskutek których nie jest możliwe wykonywanie pracy traktowane na równi z niezdolnością do pracy. Zostały one wymienione w art. 6 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową.

Jeśli chodzi o zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, to przysługuje on po upływie odpowiedniego okresu wyczekiwania. Ubezpieczeni obowiązkowo nabywają prawo do zasiłku po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Dla ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie okres ten jest trochę dłuższy i wynosi 90 dni. Kwestie te reguluje art. 4 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Sytuacje, w których świadczenie przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, określa art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej.

Tak więc dla nabycia prawa do zasiłku chorobowego wystarczy spełnić wymienione warunki. Świadczenie przysługuje niezależnie od długości okresu trwania niezdolności do pracy. Przepisy ustawy zasiłkowej nie określają minimalnego okresu trwania niezdolności do pracy. Określają jedynie maksymalny okres, za który w ściśle określonych okolicznościach przysługuje prawo do zasiłku chorobowego.


Zasiłek chorobowy, co do zasady, przysługuje nie dłużej niż przez 182 dni.


Jeśli więc Czytelnik w trakcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu stanie się niezdolny do pracy, to bez względu na długość okresu takiej niezdolności, tj. czy będzie to 1 dzień, czy 30 dni, będzie mu się należał zasiłek chorobowy.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60