zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (744) z dnia 1.09.2011

Niezdolność do pracy powstała po zasiłku macierzyńskim wypłacanym po ustaniu zatrudnienia nie uprawnia do zasiłku chorobowego

Umowa o pracę, zawarta z pracownicą na czas określony, została rozwiązana kilka tygodni po porodzie (urlop macierzyński został udzielony do ostatniego dnia trwania umowy). Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia wypłacał ZUS. Obecnie była pracownica jest niezdolna do pracy z powodu choroby. Czy po zakończeniu okresu płatności zasiłku macierzyńskiego może ubiegać się w ZUS o wypłatę zasiłku chorobowego?

Nie, ponieważ jej niezdolność do pracy z powodu choroby powstała po upływie 14 dni od ustania zatrudnienia.

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli spełnia warunki określone w art. 7 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). Oznacza to, że niezdolność do pracy z powodu choroby powinna trwać bez przerwy co najmniej 30 dni i powstać nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. W razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby, niezdolność do pracy może powstać nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Tytuł ubezpieczenia chorobowego byłej pracownicy wygasł z dniem rozwiązania umowy o pracę, natomiast niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w ostatnich dniach pobierania zasiłku macierzyńskiego - już po upływie 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. W związku z tym nie przysługuje jej zasiłek chorobowy za okres po ustaniu zatrudnienia. Nie ma tu znaczenia fakt, że od dnia rozwiązania umowy o pracę do dnia powstania niezdolności do pracy było wypłacane świadczenie z ubezpieczenia chorobowego, jakim jest zasiłek macierzyński.
 

Przykład

Umowa o pracę, przedłużona do dnia porodu, została rozwiązana w dniu 21 marca 2011 r. Pracownica urodziła dziecko, nabywając prawo do zasiłku macierzyńskiego do 7 sierpnia 2011 r. (zasiłek macierzyński wypłacał ZUS). W sierpniu 2011 r. przedłożyła w ZUS zwolnienia lekarskie z tytułu niezdolności do pracy trwającej od 8 sierpnia do 6 września 2011 r. (30 dni).

Ponieważ niezdolność do pracy z powodu choroby powstała po upływie 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego (tu: 139 dni), ZUS nie dokona wypłaty zasiłku chorobowego.

Gdyby przedłożyła w ZUS zwolnienia lekarskie na okres nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu choroby rozpoczynającej się najpóźniej od 4 kwietnia i trwającej nieprzerwalnie nadal po 7 sierpnia 2011 r., to udokumentowałaby niezdolność do pracy powstałą w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. ZUS podjąłby wypłatę zasiłku chorobowego, ale po zakończeniu wypłaty zasiłku macierzyńskiego, tj. od 8 sierpnia 2011 r. (182-dniowy okres zasiłkowy wyczerpałby się z dniem 1 października 2011 r.).

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.