zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (346) z dnia 10.08.2013

Ustalenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego po przerwie spowodowanej opieką

1) Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na okres 14 dni z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorą żoną. Po przepracowaniu kilkunastu dni ponownie dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA orzekające o jego niezdolności do pracy z powodu choroby na okres 30 dni. Przerwa pomiędzy udokumentowanymi przez pracownika okresami niezdolności do pracy była krótsza niż 60 dni. Czy należy zliczyć je do jednego 182-dniowego okresu zasiłkowego?

Nie. Do 182-dniowego okresu zasiłkowego (270-dniowego w razie niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży) wlicza się wyłącznie dni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika. Przy czym dni tej choroby sumuje się do jednego okresu zasiłkowego, gdy pomiędzy nimi:

  • nie występują przerwy (wówczas nie ma znaczenia rodzaj schorzenia),
     
  • występują przerwy nieprzekraczające 60 dni, a niezdolność do pracy po przerwie została spowodowana tym samym schorzeniem (na zaświadczeniu lekarskim lekarz wpisuje kod literowy "A").

Powyższe wynika z art. 8 i 9 ustawy zasiłkowej.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, pracownik sprawował osobistą opiekę nad chorą żoną i z tego tytułu powinien otrzymać zasiłek opiekuńczy. Kolejne zaświadczenie lekarskie, orzekające o niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika, uprawnia go odpowiednio do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Dlatego też okresów niezdolności do pracy orzeczonej kolejno przedkładanymi zaświadczeniami lekarskimi ZUS ZLA nie należy zaliczać do jednego okresu zasiłkowego.


2) A jak należałoby liczyć okres zasiłkowy, gdyby pracownik, o którym mowa w poprzednim pytaniu, przed dniami opieki nad żoną był niezdolny do pracy z powodu własnej choroby?

W sytuacji gdy pracownik po niezdolności do pracy spowodowanej własną chorobą sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, a następnie ponownie staje się niezdolny do pracy z powodu własnej choroby, to dni sprawowania opieki nie wlicza się do okresu zasiłkowego.

Ważne: Jeżeli zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione po okresie sprawowania opieki zawiera kod literowy "A", to oznacza, że niezdolność pracownika do pracy została spowodowana tą samą chorobą co przed przerwą nieprzekraczającą 60 dni.

W konsekwencji powyższego sumuje się okresy niezdolności do pracy trwające przed i po opiece. W takim przypadku nie "otwiera" się nowego okresu zasiłkowego.

Brak kodu literowego "A" na zaświadczeniu lekarskim wystawionym z tytułu choroby pracownika powstałej po przerwie (przypadającej na opiekę) może budzić wątpliwości pracodawcy w zakresie liczenia okresu zasiłkowego, uzasadniające wystąpienie w tej sprawie do lekarza leczącego. Po wydaniu opinii przez lekarza jest możliwe, że okresy choroby pracownika zostaną zliczone do jednego okresu zasiłkowego, nawet gdy przerwa między nimi przekroczy 60 dni (por. ust. 39 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej). Oczywiście dni sprawowania opieki nie będą uwzględnione w tym okresie.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.