zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Gazeta Podatkowa nr 100 (932) z dnia 13.12.2012

Ciąża pod koniec 182-dniowego okresu zasiłkowego

Jedna z naszych pracownic choruje nieprzerwanie od 10 czerwca 2012 r. Dostarczane przez nią do tej pory zwolnienia lekarskie wystawiane były przez lekarza psychiatrę. Obecnie wpłynęło zaświadczenie ZUS ZLA z kodem literowym "B". Czy w tej sytuacji, ustalając prawo do zasiłku chorobowego, powinnam otworzyć jej nowy okres zasiłkowy?

NIE. Jeżeli nie było przerwy w niezdolności do pracy, to bez względu na rodzaj choroby, okresy udokumentowane zaświadczeniami lekarskim ZUS ZLA należy zliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Przy czym, o ile przy "zwykłej" niezdolności do pracy wynosi on 182 dni, to w przypadku gdy spowodowana jest ona gruźlicą lub przypada na okres ciąży, ubezpieczeni mogą korzystać z zasiłku chorobowego przez 270 dni. Stanowi o tym art. 8 i 9 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Okoliczności uzasadniające dłuższy okres zasiłkowy potwierdza lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, wpisując w nim odpowiednio kod literowy "D" lub "B", a jeżeli tego nie zrobił - wydając ubezpieczonemu odrębne zaświadczenie lekarskie, sporządzone na zwykłym druku, potwierdzające ten fakt.

Z treści pytania wynika, iż podstawowy, tj. 182-dniowy okres zasiłkowy pracownicy zakończyłby się z dniem 8 grudnia br. Ponieważ jednak ubezpieczona dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem literowym "B", potwierdzającym stan ciąży, będzie mogła korzystać z zasiłku chorobowego przez 270 dni (wliczając w ten wymiar wcześniejszą nieprzerwaną niezdolność do pracy), a więc do 6 marca 2013 r. Świadczenie to będzie jej przysługiwało w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Jeżeli do tego czasu nie nastąpi poród, a pracownica nadal będzie niezdolna do pracy, będzie mogła ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. W świetle art. 18 ustawy zasiłkowej przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. W okresie ciąży wypłacane jest ono również w wysokości 100% podstawy zasiłku.

Natomiast od dnia przyjścia dziecka na świat ubezpieczonej będzie przysługiwał zasiłek macierzyński. Warto dodać, iż z uprawnienia do tego świadczenia można skorzystać już wcześniej, tj. na dwa tygodnie przed przewidywaną datą porodu.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.