zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 23 (593) z dnia 1.12.2023

Uprawnienie do świadczeń chorobowych w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jest niezdolna do pracy z powodu choroby przypadającej na okres ciąży i pobiera zasiłek chorobowy. Czy jeśli zawiesi wykonywanie działalności, pozostanie to bez wpływu na prawo do zasiłku chorobowego, a po urodzeniu dziecka - do zasiłku macierzyńskiego?

Zawieszenie działalności gospodarczej nie wpłynie na pobierany już zasiłek chorobowy (o ile nie wystąpi przerwa w niezdolności do pracy), spowoduje jednak, że matka dziecka nie nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Co do zasady przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej, jeśli nie zatrudnia pracowników lub zatrudnia wyłącznie pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym, urlopie opiekuńczym lub urlopie rodzicielskim, niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Tak stanowi art. 22 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221 z późn. zm.).

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi (ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla niego wówczas dobrowolne) i ubezpieczeniem zdrowotnym od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia jej wykonywania (art. 36a ust. 1 i 2 ustawy o sus i art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy zdrowotnej).

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Jeśli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, to zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, nie dłużej jednak niż do dnia poprzedzającego poród lub do wyczerpania 270-dniowego okresu zasiłkowego.

Nabycie przez ubezpieczonego prawa do zasiłku chorobowego w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego umożliwia skorzystanie z tego świadczenia także za nieprzerwany okres niezdolności do pracy przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (tu po zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej), o ile osoba ta:

  • nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • nie kontynuuje lub nie podjęła działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
  • nie jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 13 ust. 1 ustawy zasiłkowej).


Zwracamy uwagę!
Przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku chorobowego przypadającego na okres ciąży jest uprawniony do tego zasiłku nie dłużej niż przez 270 dni. Nie ma wówczas zastosowania skrócony 91-dniowy okres zasiłkowy przysługujący po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (art. 8 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Jak zatem wynika z powołanych regulacji, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby przypadającej na okres ciąży pozostanie co do zasady bez wpływu na nabyte już prawo do zasiłku chorobowego. Inaczej będzie jednak w przypadku prawa do zasiłku macierzyńskiego. Przysługuje on bowiem ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (albo urlopu wychowawczego) - art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Jeśli poród nastąpi w okresie zawieszenia wykonywania działalności, czyli niepodlegania m.in. ubezpieczeniu chorobowemu, to matce dziecka nie będzie przysługiwało prawo do zasiłku macierzyńskiego. Będzie ona mogła ubiegać się jedynie o świadczenie rodzicielskie w wysokości 1.000 zł wypłacane w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie przez 52 tygodnie (art. 17c ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, Dz. U. z 2023 r. poz. 390 z późn. zm.).

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.