zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (554) z dnia 10.04.2022

Wysokość zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy, który stał się niezdolny do pracy wkrótce po zawarciu umowy

Na okres od 10 marca do 31 maja 2022 r. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu, oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. W umowie wynagrodzenie określono w kwocie 8.700 zł, płatne w 3 ratach na koniec każdego miesiąca. Po kilku dniach zleceniobiorca stał się niezdolny do pracy z powodu choroby (od 17 do 31 marca). W jaki sposób obliczyć zasiłek chorobowy? Nadmieniamy, że osoba ta do 9 lutego 2022 r. wykonywała przez rok umowę o pracę w innym podmiocie.

Zleceniobiorca niezdolny do pracy z powodu choroby nabywa prawo do zasiłku pod warunkiem posiadania wymaganego 90-dniowego okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Jest to tzw. okres wyczekiwania, do którego wlicza się także poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego (art. 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy zasiłkowej). Zleceniobiorca z pytania przystąpił do ubezpieczenia chorobowego po przerwie trwającą krócej niż 30 dni (28 dni), stąd też należy do niego wliczyć także okres ubezpieczenia pracowniczego.

W sytuacji gdy zleceniobiorca legitymujący się wymaganym okresem wyczekiwania zachoruje przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, a okres tego ubezpieczenia rozpoczął się po przerwie nieprzekraczającej 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, przy ustaleniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego stosuje się odpowiednio przepis art. 37 ust. 1 ustawy zasiłkowej (art. 49 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przychód zleceniobiorcy za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, po uzupełnieniu do pełnej miesięcznej kwoty, od której zostałaby opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe w tym miesiącu, gdyby zleceniobiorca nie chorował. Za przychód rozumie się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zwracamy uwagę! Przychód po uzupełnieniu nie może przekraczać kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, po pomniejszeniu o 13,71%, czyli w 2022 r. nie może przekroczyć kwoty 12.775,23 zł (14.805 zł - 2.029,77 zł).

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania. Umowa zlecenia została zawarta na 83 dni (od 10 marca do 31 maja 2022 r.) i za jej wykonanie zleceniobiorca otrzyma łącznie 8.700 zł.

Zleceniobiorca był niezdolny do pracy z powodu choroby od 17 do 31 marca 2022 r. (15 dni) i za okres jej trwania nabył prawo do zasiłku chorobowego. Podstawę jego wymiaru stanowiła kwota przychodu za marzec 2022 r. jaką zleceniobiorca by uzyskał, gdyby wykonywał zlecenia przez cały okres, jaki przypada na ten miesiąc, tj. od 10 do 31 marca (22 dni). Podstawa wymiaru wyniosła 1.989,88 zł, zgodnie z wyliczeniem:

  • 8.700 zł : 83 dni trwania umowy zlecenia = 104,82 zł,
  • 104,82 zł x 22 dni umowy przypadające na marzec 2022 r. = 2.306,04 zł,
  • 2.306,04 zł - 316,16 zł (składki na ubezpieczenia społeczne) = 1.989,88 zł.

Za 15 dni choroby zleceniobiorca otrzymał zasiłek chorobowy w wysokości 795,90 zł, tj. 1.989,88 zł : 30 = 66,33 zł; 66,33 zł x 80% = 53,06 zł (stawka dzienna); 53,06 zł x 15 dni = 795,90 zł.


Gdyby w umowie zlecenia nie określono kwoty wynagrodzenia, tzn. odpłatność za jej wykonanie zostałaby ustalona np. w kwotowej stawce godzinowej, to dla celów zasiłkowych uzupełnienia dokonano by dzieląc uzyskany przez zleceniobiorcę w tym miesiącu przychód przez liczbę dni, za które on przysługiwał i mnożąc przez liczbę dni, przez które zlecenie miało być w marcu 2022 r. wykonywane (wliczając w to dni, za które przysługuje zasiłek).

Przykład

Zakładamy, że zleceniobiorca z poprzedniego przykładu z tytułu wykonywania umowy zlecenia otrzymuje za każdą godzinę pracy 29 zł oraz że za dni od 10 do 16 marca 2022 r. (7 dni) otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1.334 zł (46 godz. x 29 zł).

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wyniosła 3.617,77 zł, tj. 1.334 zł - 182,89 zł (składki na ubezpieczenia społeczne) = 1.151,11 zł; 1.151,11 zł : 7 dni wykonywania umowy zlecenia w marcu x 22 dni trwania umowy w marcu = 3.617,77 zł.

Za każdy dzień choroby zleceniobiorca otrzymał zasiłek chorobowy w wysokości 96,47 zł (3.617,77 zł : 30 = 120,59 zł; 120,59 zł x 80% = 96,47 zł).

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.