zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (541) z dnia 1.10.2021

ZUS nie zawsze ograniczy wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia

Na czas określony (do połowy października br.) zatrudniamy pracownika, który pod koniec września br. zachorował i obecnie pobiera wynagrodzenie chorobowe. Jest on wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości (7.000 zł). Ponieważ jego niezdolność do pracy najprawdopodobniej przedłuży się, czy po ustaniu zatrudnienia, ZUS przejmując wypłatę zasiłku chorobowego ograniczy jego podstawę? Nadmieniamy, że pracownik jest równocześnie zatrudniony w innym podmiocie na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

W okolicznościach opisanych w pytaniu ZUS nie ograniczy podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po rozwiązaniu się umowy o pracę zawartej z jednym z pracodawców.

Generalnie zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jeśli jednak niezdolność do pracy przedłuża się na okres po ustaniu tego ubezpieczenia, to pod pewnymi warunkami wypłata zasiłku jest nadal dokonywana (przez ZUS). Jednym z takich warunków jest niemożność kontynuowania lub podjęcia przez osobę niezdolną do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej).

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego byłemu pracownikowi ustala się na ogólnych zasadach jakie obowiązują w czasie trwania stosunku pracy. Z tą jednak różnicą, że wlicza się do niej również składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowywał prawo za okres pobierania świadczeń chorobowych w czasie trwania zatrudnienia (por. pkt 287 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Ważne: Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, wypłacanego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jest ograniczana do kwoty 100% przeciętnego wynagrodzenia (art. 46 ustawy zasiłkowej).

Kwota ograniczenia, o której mowa, jest ustalana miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych. Nie jest ona pomniejszana o kwotę odpowiadającą 13,71%. W okresie od 1 września do 30 listopada 2021 r. kwota ta wynosi 5.504,52 zł (Mon. Pol. z 2021 r. poz. 730).

Wskazniki i stawki Wskaźniki zasiłkowe podajemy w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl.

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem zatrudnionym jednocześnie u innego pracodawcy nie powoduje ustania pracowniczego tytułu ubezpieczenia chorobowego, bowiem trwa on nadal w ramach drugiej umowy o pracę. W takim przypadku zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS po rozwiązaniu jednej z umów, gdy druga jest kontynuowana, nie jest ustalany jak za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. 

ZUSTakich też wyjaśnień udzielił ZUS w pkt. 28 powołanego wcześniej komentarza, w którym czytamy, że: "Pracownik, który był zatrudniony na podstawie więcej niż jednej umowy o pracę, a jedna z umów o pracę zakończyła się, nie traci uprawnień do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej po ustaniu zatrudnienia - zarówno, gdy niezdolność do pracy powstała w czasie zatrudnienia, jak i po jego ustaniu, jeżeli spełnione są warunki określone w art. 7 ustawy. W takim przypadku nie stosuje się art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy oraz nie stosuje się ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do 100% przeciętnego wynagrodzenia.".

Zwracamy uwagę! Ubiegając się o wypłatę zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, niezbędne będzie złożenie przez pracownika formularza Z-10, w którym w sekcji "Oświadczenie" powinien wskazać m.in., że ma zawartą umowę o pracę (pkt 5 ppkt 5), a w sekcji "Uwagi" wpisać, że z tytułu trwającej umowy o pracę u drugiego pracodawcy obecnie nie świadczy pracy tylko pobiera świadczenia chorobowe.

Przykład

Pracownik (w wieku 46 lat) jest jednocześnie zatrudniony u dwóch pracodawców: "A" - w pełnym wymiarze czasu pracy, za wynagrodzeniem w wysokości 7.000 zł, "B" - na 1/4 etatu za wynagrodzeniem w kwocie 1.000 zł. Przy czym umowa z pracodawcą A została zawarta na czas określony i zakończyła się 15 września 2021 r. Od 10 września 2021 r. pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby (jest to pierwsza niezdolność w roku kalendarzowym) i otrzymał zwolnienie lekarskie dla każdego z pracodawców osobno. Zakładamy, że niezdolność do pracy potrwa do 10 października 2021 r. Z tego tytułu otrzyma:

  • od pracodawcy A wynagrodzenie chorobowe za okres od 10 do 15 września 2021 r., którego podstawę wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od września 2020 r. do sierpnia 2021 r. w wysokości 6.040,30 zł, tj. [(7.000 zł - 959,70 zł) x 12 m-cy] : 12 m-cy,
  • od pracodawcy B wynagrodzenie chorobowe za okres od 10 września do 10 października (31 dni) - podstawa jego wymiaru wynosi 862,90 zł, tj. [(1.000 zł - 137,10 zł) x 12 m-cy] : 12 m-cy,
  • z ZUS zasiłek chorobowy za okres od 1 do 10 października 2021 r. - podstawa jego wymiaru nie zostanie ograniczona do 100% przeciętnego wynagrodzenia (5.504,52 zł) i wyniesie 6.040,30 zł.

Gdyby obydwie umowy o pracę zostały rozwiązane jednocześnie, to podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego z tytułu zatrudnienia u pracodawcy A zostałaby ograniczona do kwoty 5.504,52 zł.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.