zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (530) z dnia 10.04.2021

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy, który zachorował po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego

1) Osoba prowadząca działalność gospodarczą do połowy kwietnia 2021 r. otrzymuje zasiłek macierzyński. W tym czasie z działalności zgłosiła się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego i ponownym zgłoszeniu się z działalności do ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego, będzie jej przysługiwał zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania?

Tak, jeśli od dnia następującego po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego dokona zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego. Stosowne dokumenty zgłoszeniowe musi przy tym przekazać do ZUS w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (czyli w ciągu 7 dni po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego). Dla celów ustalenia prawa do świadczeń chorobowych okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie jest traktowany jako przerwa w ubezpieczeniu chorobowym, o ile przystąpienie do ubezpieczeń społecznych (w tym dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) nastąpi od dnia następnego po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego. Wówczas osoba z pytania będzie miała prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia choroby przypadającej po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Jeśli nie dochowa terminu na przekazanie do ZUS dokumentów zgłoszeniowych, to będzie ją obowiązywał okres wyczekiwania wynoszący 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (liczony od dnia objęcia jej dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym).


2) Osoba z poprzedniego pytania dokona zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego, bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, składając wymagane dokumenty w ciągu 7 dni od dnia powstania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Czy w razie ewentualnej choroby powstałej po krótkiej przerwie ZUS ustali nową podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

W sytuacji, gdy osoba z pytania stanie się niezdolna do pracy z powodu choroby przypadającej w ciągu 3 miesięcy kalendarzowych od ustania okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, to do obliczenia wysokości zasiłku chorobowego zostanie przyjęta ta sama kwota, która stanowiła podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z art. 43 w zw. z art. 52 ustawy zasiłkowej, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.