zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Gazeta Podatkowa nr 11 (1782) z dnia 8.02.2021

Zasiłek chorobowy z przełomu lat 2017 i 2018

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. W 2017 r. chorowałam. Miałam wystawione zwolnienia lekarskie (jeszcze na druku ZLA), które zanosiłam do ZUS. Potem byłam w sanatorium, a po sanatorium jeszcze dostałam zwolnienie lekarskie od 17 grudnia 2017 r. do 14 stycznia 2018 r. elektronicznie na PUE. Z niewiedzy nie zaniosłam tego zwolnienia do ZUS, a w deklaracjach naniosłam ten okres jako nieskładkowy. Teraz dostałam z ZUS informację, że mam do zapłaty składki. Dzwoniłam do ZUS, powiedziano mi, że na wystąpienie o zasiłek miałam 6 miesięcy. Czy jest możliwość wydłużenia tego terminu na złożenie wniosku o zasiłek?

Roszczenie o wypłatę świadczeń o charakterze krótkoterminowym, a więc o zasiłek chorobowy, wyrównawczy, macierzyński oraz opiekuńczy, przedawnia się po upływie 6 miesięcy albo 3 lat, od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Ten krótszy, tj. 6-miesięczny okres, jest podstawowym okresem przedawnienia roszczeń o wypłatę wymienionych świadczeń i może być liczony od:

  • ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje albo
  • dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia, gdy niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej.

Natomiast 3-letni okres przedawnienia roszczenia o wypłatę zasiłku występuje, jeżeli niewypłacanie zasiłku w całości lub w części było następstwem błędu:

  • płatnika składek, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, a więc płatnika składek będącego płatnikiem zasiłków albo
  • ZUS.

Tak kwestie te reguluje art. 67 ustawy zasiłkowej.

Z wymienionej ustawy wynika również, że postępowanie o zasiłek chorobowy ma wnioskowy charakter. Art. 61b ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej określa, jakie dokumenty wszczynają to postępowanie, gdy płatnikiem świadczenia jest ZUS.

Z przedstawionego przez Czytelniczkę stanu faktycznego nie wynika, że w sprawie miałby zastosowanie ten dłuższy (3-letni) termin na przedawnienie roszczenia o zasiłek. Czytelniczka sama przyznaje, że z niewiedzy nie zaniosła zwolnienia do ZUS, które otrzymała na profil informacyjny, a więc e-ZLA. Wcześniejsze zaświadczenia lekarskie, które otrzymała w formie papierowej na formularzu ZUS ZLA, zanosiła do organu. Przy czym nawet gdyby przyjąć, że w omawianej sprawie jest szansa na zastosowanie 3-letniego terminu na przedawnienie roszczenia o zasiłek, to i ten termin już upłynął.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.