zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Gazeta Podatkowa nr 36 (1702) z dnia 4.05.2020

Podstawa wymiaru zasiłku po zmianie wynagrodzenia godzinowego na stałą pensję miesięczną

Pracownik od stycznia 2020 r. otrzymuje wynagrodzenie stałe określone w stawce miesięcznej. Wcześniej miał stawkę godzinową. Od 6 kwietnia 2020 r. pracownik ten jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Jakie wynagrodzenie przyjąć do ustalenia podstawy wymiaru należnego mu świadczenia chorobowego? Dodam, że wynagrodzenia w firmie wypłacamy do 10. dnia następnego miesiąca. (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1274691)

Zmiana sposobu wynagradzania pracownika ze stawki godzinowej na wynagrodzenie zasadnicze określone w stawce miesięcznej nie wpływa na sposób ustalania podstawy wymiaru należnego mu świadczenia chorobowego. Stanowić je zatem powinno przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres (a nie w okresie) 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, tj. za okres od kwietnia 2019 r. do marca 2020 r. (w tym za marzec 2020 r. wypłacone np. 10 kwietnia 2020 r.), chyba że pracownik:

  • był zatrudniony przez krótszy okres - wówczas do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie wypłacone mu na pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia,
     
  • wcześniej pracownik korzystał już ze świadczenia chorobowego, niezależnie od jego rodzaju, i przerwa między poprzednim a obecnym świadczeniem była krótsza niż 3 pełne miesiące kalendarzowe - w takim przypadku podstawy wymiaru świadczenia nie ustala się na nowo (stanowi ją podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego świadczenia),
     
  • wraz ze zmianą zasad wynagradzania miał zmieniony wymiar czasu pracy - wtedy podstawę świadczenia chorobowego stanowiłoby wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy.

Powyższe kwestie regulują odpowiednio art. 36 ust. 1 i 2, art. 43art. 40 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Przez wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej). Bez znaczenia zatem, dla okresu, z którego wynagrodzenie brane jest pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia chorobowego, jest forma wynagrodzenia zasadniczego pracownika, oraz - jak w przypadku opisanym w pytaniu - czy w międzyczasie uległa ona zmianie (tj. np. z wynagrodzenia stawką godzinową na stałą stawkę miesięczną).

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

grudzień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.