zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (500) z dnia 10.01.2020

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy niezdolnego do pracy po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego

Osoba prowadząca działalność gospodarczą od kilku lat podlegała ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Po urodzeniu dziecka korzystała z zasiłku macierzyńskiego. Pod koniec pobierania tego świadczenia stała się niezdolna do pracy. Czy ZUS wypłaci jej zasiłek chorobowy, jeśli na czas korzystania z zasiłku macierzyńskiego zawiesiła działalność?

Tak, o ile po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego wznowiła działalność i w terminie dokonała zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, w tym do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Osoba prowadząca działalność podlegająca ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu, nie jest uprawniona do urlopu związanego z rodzicielstwem, ale otrzymuje zasiłek macierzyński przez okres odpowiadający okresowi tego urlopu. W tym czasie z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Z pytania wynika, że na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego działalność została zawieszona, dlatego w odpowiedzi pomijamy zasady podlegania ubezpieczeniom z działalności.

Na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego zainteresowana wyrejestrowała siebie z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Po jego zakończeniu i wznowieniu działalności powinna zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Może też przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Objęcie tym ubezpieczeniem nastąpi od dnia wskazanego we wniosku, o ile zostanie zgłoszony w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Złożenie wniosku po upływie tego terminu spowoduje, że objęcie ubezpieczeniem chorobowym nastąpi nie wcześniej niż od dnia jego zgłoszenia.

Przypominamy, że osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania, tj. 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.

Ważne: Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego dla celów ustalenia prawa i wysokości świadczeń chorobowych nie jest traktowany jako przerwa w ubezpieczeniu chorobowym, o ile bezpośrednio po nim osoba prowadząca działalność dokona zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, w tym chorobowego.

W sytuacji, gdy osoba prowadząca działalność zachoruje bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, to może nabyć prawo do zasiłku chorobowego, jeśli dokona odpowiedniego zgłoszenia do ubezpieczeń, o którym mowa wyżej. Wówczas do okresu wyczekiwania zostanie zaliczony okres ubezpieczenia chorobowego poprzedzający wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Zgłoszenie to jest niezbędne również w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstanie jeszcze w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Do obliczenia wysokości zasiłku chorobowego ZUS przyjmie tę samą kwotę, która stanowiła podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego (art. 43 w zw. z art. 52 ustawy zasiłkowej).

Konsekwencją późniejszego zgłoszenia do ubezpieczeń, powodującego przerwę w ubezpieczeniu chorobowym przekraczającą 30 dni, będzie nabycie prawa do zasiłku chorobowego dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia, licząc od daty tego zgłoszenia.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

sierpień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.