zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (487) z dnia 1.07.2019

Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy wykonującego kolejne umowy w tym samym podmiocie

Od 2 stycznia 2019 r. zawieramy kolejne umowy zlecenia z osobą fizyczną, która z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu, oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zleceniobiorca przez kilka dni czerwca br. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Jak ustalić podstawę wymiaru przysługującego mu zasiłku chorobowego?

Zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Podstawę jego wymiaru stanowi przeciętny miesięczny przychód:

  • za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, lub
     
  • za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia - gdy niezdolność do pracy powstanie przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia chorobowego.

Powyższe wynika z art. 4 ust. 1 pkt 2art. 48 ustawy zasiłkowej. Przez przychód, o którym mowa wyżej, należy rozumieć kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie (art. 3 pkt 4 ustawy zasiłkowej).

Zleceniobiorca z pytania nie legitymuje się co najmniej 12-miesięcznym okresem ubezpieczenia chorobowego, a tym samym podstawa wymiaru zasiłku zostanie ustalona poprzez przyjęcie przychodu za pełne miesiące kalendarzowe poprzedzające wystąpienie niezdolności do pracy.

Pierwszym pełnym miesiącem kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorcy jest miesiąc, w którym ubezpieczenie rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiąca, bez względu czy jest to dzień roboczy, czy też ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że miesiąc, w którym przed datą objęcia ubezpieczeniem chorobowym przypada sobota lub dzień ustawowo wolny od pracy, traktuje się jako niepełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia (por. pkt 339 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego zleceniobiorcy uwzględnia się faktyczny przychód (z wyjątkiem niemającym zastosowania w omawianej sytuacji) uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek.

Ważne: Za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uważa się kolejne nieprzerwane okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu (np. kolejne umowy zlecenia zawarte z tym samym zleceniodawcą) oraz okresy, między którymi wystąpiła przerwa w tym ubezpieczeniu przypadająca na niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy.

Z pytania wynika, że ze zleceniobiorcą zawierane są kolejne umowy, ale nie podano, czy następują one bezpośrednio po sobie, czy też pomiędzy nimi występują przerwy. Od tego zależy czy do obliczenia wysokości zasiłku zostanie przyjęty przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe ze wszystkich umów (po zsumowaniu). Jeśli bowiem między kolejnymi umowami zlecenia wystąpiły przerwy przypadające na inny dzień niż ustawowo wolny od pracy, to w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnieniu podlega wyłącznie przychód uzyskany z tytułu umowy zawartej po ostatniej przerwie. W takim przypadku okresy ubezpieczenia chorobowego z poprzednich umów zlecenia wlicza się jedynie do okresu wyczekiwania.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz że zleceniodawca zawarł z tym samym zleceniobiorcą następujące umowy zlecenia:

  • umowa A: od 2 stycznia do 31 marca br., miesięczny przychód 3.000 zł,
     
  • umowa B: od 1 do 30 kwietnia br., miesięczny przychód 2.400 zł,
     
  • umowa C: od 2 maja do 31 lipca br., miesięczny przychód 3.500 zł.

Zleceniobiorca był niezdolny do pracy z powodu choroby od 17 do 21 czerwca br. (5 dni).

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględniono przychód za pełne kalendarzowe miesiące nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, czyli od lutego do maja br. (styczeń br. został wyłączony z podstawy wymiaru zasiłku jako niepełny miesiąc ubezpieczenia). Stanowiła ją zatem kwota 2.567,13 zł, zgodnie z wyliczeniem: (3.000 zł - 411,30 zł) x 2 m-ce = 5.177,40 zł; (2.400 zł - 329,04 zł) x 1 m-c = 2.070,96 zł; (3.500 zł - 479,85 zł) x 1 m-c = 3.020,15 zł; (5.177,40 zł + 2.070,96 zł + 3.020,15 zł) : 4 m-ce = 2.567,13 zł.

Za 5 dni choroby zleceniobiorca otrzymał zasiłek chorobowy w wysokości 342,30 zł, tj. 2.567,13 zł x 80% : 30 = 68,46 zł (stawka dzienna); 68,46 zł x 5 dni = 342,30 zł.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że umowa B została zawarta na okres od 8 do 30 kwietnia br. (czyli po przerwie przypadającej na dni robocze).

Podstawę wymiaru zasiłku stanowił przychód uzyskany za pełny kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia, tj. maj br. (kwiecień br. był pierwszym niepełnym miesiącem ubezpieczenia chorobowego) w wysokości 3.020,15 zł (3.500 zł - 479,85 zł).

Zasiłek chorobowy za 5 dni niezdolności do pracy wyniósł 402,70 zł, tj. 3.020,15 zł x 80% : 30 = 80,54 zł (stawka dzienna); 80,54 zł x 5 dni = 402,70 zł.

Okres ubezpieczenia chorobowego z umowy A został uwzględniony przy ustalaniu okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.