zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (318) z dnia 10.06.2012

Zmniejszenie zasiłku za czas pobytu w szpitalu

1) Pracownik od połowy maja 2012 r. przebywa w szpitalu. Do dnia wypłaty wynagrodzenia za maj br. dostarczył tylko zaświadczenie o dacie przyjęcia do szpitala i okresie przewidywanego pobytu (około 3 tygodnie). Czy pomimo braku zaświadczenia ZUS ZLA należało wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy?

Nie. Prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego przysługuje pracownikowi wyłącznie za okres niezdolności do pracy udokumentowanej odpowiednim zaświadczeniem lekarskim. W przypadku gdy do dnia sporządzenia listy wypłat pracownik nie dostarczy właściwego dokumentu, to za dni nieobecności w pracy nie przysługuje mu żadne ze świadczeń chorobowych, nawet wówczas, gdy pobyt w szpitalu został potwierdzony zaświadczeniem wystawionym przez szpital.

Dowodem do wypłaty wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego, także za okres pobytu w szpitalu jest zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA (art. 53 ustawy zasiłkowej).

W sytuacji gdy niezdolność do pracy przypada na pobyt w szpitalu, to zaświadczenie lekarskie za ten okres wystawia się nie później niż w dniu wypisania ze szpitala. Jeżeli jednak pobyt w szpitalu trwa dłużej niż 14 dni, to lekarz jest obowiązany - w celu umożliwienia wypłaty świadczenia chorobowego - do wystawiania zaświadczenia ZUS ZLA co 14 dni.

Ważne: Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu jest wypłacany w wysokości 70% podstawy jego wymiaru (za wyjątkiem przypadków, gdy pracownik co najmniej w roku poprzedzającym ukończył 50 lat, a pobyt w szpitalu przypada na okres od 15 do 33 dnia choroby w roku kalendarzowym).

 

  Przykład  

Pracownik w wieku 51 lat przebywa w szpitalu od 8 maja do 12 czerwca 2012 r. (36 dni). Za okres choroby nabył prawo do:

  • wynagrodzenia chorobowego od 8 do 21 maja 2012 r. (14 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
     
  • zasiłku chorobowego od 22 maja do 9 czerwca 2012 r. (19 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru - jest to okres od 15 do 33 dnia choroby trwającej w roku kalendarzowym przypadającej na pobyt w szpitalu,
     
  • zasiłku chorobowego od 10 do 12 czerwca 2012 r. (3 dni) w wysokości 70% podstawy wymiaru (okres niezdolności do pracy po upływie 33 dnia choroby trwającej w roku kalendarzowym przypadający na pobyt w szpitalu).

Po dostarczeniu przez pracownika właściwego zaświadczenia lekarskiego należy, w najbliższym terminie płatności wynagrodzeń, dokonać wypłaty odpowiedniego świadczenia (wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego). Nieprzedłożenie przez pracownika zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA może zostać uznane jako nieobecność usprawiedliwiona, za którą nie przysługują żadne świadczenia.

2) Czy w takim razie po dostarczeniu przez pracownika zwolnienia lekarskiego należy obniżyć wysokość świadczeń za czas choroby?

Nie, jeśli zaświadczenie ZUS ZLA zostanie dostarczone w terminie 7 dni licząc od daty jego wystawienia.

Niedopełnienie obowiązku dostarczenia zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA w terminie 7 dni od daty jego otrzymania przez pracownika powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej tym zaświadczeniem niezdolności do pracy do dnia jego dostarczenia. Za datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się datę jego wystawienia przez lekarza, o ile pracownik udowodni, że otrzymał je w terminie późniejszym. Dostarczenie zaświadczenia po upływie tego terminu spowoduje, ze pracodawca będzie zobowiązany do obniżenia jedynie wysokości zasiłku chorobowego. Wysokość wynagrodzenia za czas choroby nie podlega bowiem obniżeniu z tytułu nieterminowego dostarczenia zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 92 § 3 pkt 1 K.p.).

W praktyce zaświadczenie lekarskie za okres pobytu w szpitalu jest wystawiane w dniu wyjścia ze szpitala (jeśli pobyt w szpitalu nie przekroczył 14 dni). W związku z tym termin na jego dostarczenie pracodawcy biegnie od następnego dnia.

  Przykład  

Pracownik w dniu 6 czerwca 2012 r. dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione przez szpital 28 maja 2012 r. na okres od 14 do 28 maja 2012 r. (15 dni). Cały okres orzeczonej tym zaświadczeniem niezdolności do pracy przypadał na pobyt w szpitalu. Za okres od 14 do 25 maja 2012 r. (12 dni) pracownik zachował prawo do wynagrodzenia, natomiast za pozostały okres choroby nabył prawo do zasiłku chorobowego. Termin 7 dni na dostarczenie zaświadczenia upłynął 4 czerwca 2012 r. Ponieważ zaświadczenie lekarskie nie zostało dostarczone w wyznaczonym terminie, pracownik otrzymał:

  • wynagrodzenie chorobowe od 14 do 25 maja 2012 r. w wysokości 80% podstawy wymiaru,
     
  • zasiłek chorobowy od 26 do 28 maja 2012 r. w wysokości 70% podstawy wymiaru obniżony o 25%.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.