zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 34 (1005) z dnia 1.12.2018

Obliczanie zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy po wypadku przy pracy

Zawarliśmy umowę ze zleceniobiorcą, określając w niej wynagrodzenie kwotowe. Zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, ale nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W jaki sposób obliczyć wysokość zasiłku chorobowego przysługującego po wypadku przy pracy, mającym miejsce w listopadzie br.?

Zleceniobiorcy, za czas choroby spowodowanej wypadkiem przy pracy, przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Nie ma znaczenia długość tego ubezpieczenia - zasiłek jest wypłacany od pierwszego dnia absencji z tego tytułu, w wysokości 100% podstawy wymiaru. Tak wynika z art. 8 i 9 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1376 ze zm.), dalej: ustawy wypadkowej. Fakt, że zleceniobiorca nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, nie ma wpływu ani na prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, ani na jego wysokość.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej.

Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru tej składki (art. 9 ust. 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy wypadkowej). Co istotne, przychód zleceniobiorcy przy obliczaniu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego pomniejsza się o 13,71% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe bez względu na to, czy przystąpił on do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, czy też nie. Tak informuje również ZUS w ust. 37 komentarza do ustawy wypadkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl.

Zgodnie z art. 48 ustawy zasiłkowej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli ubezpieczenie wypadkowe trwa krócej - za pełne kalendarzowe miesiące tego ubezpieczenia. W sytuacji, gdy w miesiącach poprzedzających niezdolność do pracy przychód zleceniobiorcy uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy w związku z pobieraniem zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywaniem ćwiczeń wojskowych, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, w myśl art. 50 ust. 1 ustawy zasiłkowej:

  • wyłącza się przychód za miesiące, w których zleceniobiorca wykonywał pracę przez mniej niż połowę miesiąca,
     
  • przyjmuje się przychód (bez uzupełniania) za miesiące, w których zleceniobiorca wykonywał pracę przez co najmniej połowę miesiąca.

Natomiast gdy zmniejszenie przychodu zostało spowodowane inną przyczyną niż wymienione w art. 50 ust. 1 ustawy zasiłkowej, to do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód w wysokości faktycznie uzyskanej przez zleceniobiorcę. Jeśli w takim miesiącu wykonywał on umowę przez mniej niż połowę miesiąca, przychód za ten miesiąc nie podlega wyłączeniu.

Przykład

Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od 1 września 2018 r. (nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Odpłatność za wykonywanie umowy zlecenia określono w stawce miesięcznej w wysokości 3.000 zł.

W listopadzie 2018 r. zleceniobiorca uległ wypadkowi przy pracy i z tej przyczyny jest niezdolny do pracy od 14 listopada do 28 grudnia 2018 r. (45 dni).

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego stanowi przychód za okres od września do października 2018 r. w wysokości 2.588,70 zł, tj.: [(3.000 zł - 411,30 zł) × 2 m-ce] : 2 m-ce = 2.588,70 zł.

Za każdy dzień niezdolności do pracy zleceniobiorca otrzyma zasiłek chorobowy w wysokości 86,29 zł, tj. 2.588,70 zł × 100% : 30.

Dodajmy, że gdyby zdarzenie, o którym mowa w pytaniu, nie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy (lub zostało spowodowane umyślną winą ubezpieczonego), to rozpatrywane byłoby prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. W tym celu zleceniobiorca musiałby jednak podlegać temu ubezpieczeniu i ponadto posiadać okres ubezpieczenia podlegający zaliczeniu do 90-dniowego okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku (czyli wcześniejszy okres ubezpieczenia chorobowego z przerwą nieprzekraczającą 30 dni).

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

październik 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.