zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (302) z dnia 10.10.2011

Premia uznaniowa wypłacana za krótkie okresy choroby w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych

Przepisy płacowe przewidują wypłatę premii uznaniowej, jednak nie regulują szczegółowo zasad jej wypłaty. W praktyce premia wypłacana jest za cały miesiąc, bez zmniejszania, jeśli niezdolność do pracy z powodu choroby trwa przez część miesiąca. Jeżeli jednak absencja chorobowa trwa cały miesiąc, to premia za ten miesiąc nie jest przyznawana. Czy premie te należy wliczać do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

Tak, ale tylko do podstawy wymiaru świadczenia wypłacanego za cały miesiąc.

W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych nie uwzględnia się premii, do których pracownik zachowuje prawo w myśl przepisów płacowych, jeżeli są one wypłacane za okresy pobierania tych świadczeń (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W sytuacji, gdy przepisy płacowe nie zawierają postanowień o zachowywaniu prawa do premii za okresy pobierania świadczeń, uznaje się, że premia nie przysługuje za te okresy i należy ją wliczyć do ustalenia podstawy wymiaru. Jeżeli jednak, mimo braku odpowiednich postanowień w przepisach płacowych lub umowie o pracę, pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania świadczenia chorobowego, składnika tego nie uwzględnia się w podstawie jego wymiaru (por. ust. 157 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl).

Ważne: Dla uwzględnienia premii uznaniowej w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych istotne jest niewypłacenie jej za okresy pobierania tych świadczeń, nawet jeśli nie wynika to z przepisów płacowych.

Jeżeli więc pracodawca wypłaca premie uznaniowe za cały miesiąc, w którym pracownik z przyczyn usprawiedliwionych przepracował tylko część miesiąca, to premii nie należy wliczać do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego za ten miesiąc. Niewypłacenie premii za miesiąc, w którym pracownik chorował przez wszystkie dni powoduje, że premię należy uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia przysługującego za ten miesiąc.

  Przykład  

Pracownik obok wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości otrzymuje premie uznaniowe, które są wypłacane w pełnej wysokości za miesiąc, w którym chorował tylko przez część miesiąca. Niezdolność do pracy trwająca cały miesiąc powoduje, że premia za ten miesiąc nie jest przyznawana.

Pracownik chorował od 19 sierpnia do 30 września 2011 r. (43 dni). Ponieważ niezdolność do pracy trwała przez część sierpnia 2011 r., premia za ten miesiąc została wypłacona w pełnej wysokości, a za wrzesień 2011 r. premia nie została przyznana.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 19 do 31 sierpnia 2011 r. stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od sierpnia 2010 r. do lipca 2011 r. bez uwzględniania premii uznaniowych (za te dni choroby pracownik zachował prawo do premii). Natomiast podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 20 września 2011 r., a następnie zasiłku chorobowego za okres od 21 do 30 września 2011 r. należy przeliczyć, poprzez uwzględnienie w niej premii uznaniowych za okres od sierpnia 2010 r. do lipca 2011 r. (tj. uzyskanych za te same miesiące, za które wynagrodzenie przyjęto do obliczenia tej podstawy).

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

listopad 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.