zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (382) z dnia 10.02.2015

Nauka pracownika w czasie choroby a prawo do zasiłku

Pracownik kontynuujący naukę na studiach zaocznych, od kilku tygodni choruje. Na zaświadczeniach lekarskich ma odnotowane, że "chory może chodzić". Czy uczęszczanie na zajęcia oraz udział w sesji egzaminacyjnej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy można uznać za nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego i zaprzestać wypłaty zasiłku?

Nie, jeśli udział pracownika w zajęciach nie wpływa na pogorszenie stanu jego zdrowia (tj. nie spowoduje przedłużenia okresu niezdolności do pracy). W celu ustalenia tych okoliczności można przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia i zasięgnąć opinii lekarza leczącego lub lekarza orzecznika ZUS.

Pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego w sytuacjach określonych w art. 17 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z powołanym przepisem, utrata prawa do zasiłku następuje za cały okres wskazany w kontrolowanym zaświadczeniu lekarskim, w czasie którego osoba niezdolna do pracy z powodu choroby m.in.:

  • wykonuje czynności mogące pogorszyć jej stan zdrowia lub
     
  • wykorzystuje zwolnienie lekarskie do innych celów niż leczenie (czyli w sposób niezgodny z jego celem).

W wymienionych przypadkach chodzi o nieprawidłowe postępowanie pracownika w okresie, na który została orzeczona niezdolność do pracy z powodu choroby, a w szczególności nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich. Wskazówki te lekarz wystawiający zaświadczenie ZUS ZLA zamieszcza w karcie choroby oraz na wystawionym zaświadczeniu, wpisując w polu 15 - "Wskazania lekarskie" cyfrę 1 - "Chory powinien leżeć" lub 2 - "Chory może chodzić".

Wzór zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA jest zamieszczony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 229).

Generalnie okoliczności nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia od pracy stwierdza się w trybie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień określonym przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. (Dz. U. nr 65, poz. 743). Po przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół stwierdzający na czym polegało nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia z uwzględnieniem rodzaju choroby oraz treści zaświadczenia lekarskiego.

Wątpliwości związane z oceną prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy rozstrzyga ZUS.

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, ma odnotowane na zaświadczeniu lekarskim, że chory może chodzić. Wskazanie to oznacza, że może on wykonywać tylko zwykłe czynności życia codziennego, jak np. wyjście na zabiegi lub spacer. Zatem ocena, czy udział w zajęciach na uczelni w okresie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby jest niezgodny z celem tego zwolnienia, będzie należała do lekarza, który to zwolnienie wystawił (ewentualnie do lekarza orzecznika ZUS, jeśli pracodawca zwróci się do ZUS o rozstrzygnięcie w tej sprawie).

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

sierpień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.