zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (598) z dnia 10.02.2024

Zliczanie dni niezdolności do pracy z powodu choroby do jednego okresu zasiłkowego

1) Pracownik zachorował w okresie wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych i za pierwszych kilka dni tej absencji nie wypłacono mu wynagrodzenia chorobowego. W jaki sposób liczyć okres zasiłkowy?

Okres zasiłkowy należy liczyć od dnia, od którego podjęto wypłatę świadczenia chorobowego.

Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby może otrzymywać zasiłek chorobowy (łącznie z wynagrodzeniem chorobowym) odpowiednio przez 182 dni lub 270 dni. Jest to tzw. okres zasiłkowy. Do tego okresu nie wlicza się dni niezdolności do pracy przypadających w czasie m.in. urlopów bezpłatnego, wychowawczego i opiekuńczego, a także w okresie wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych (art. 9 ust. 3art. 12 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Wspomnijmy, że nie podlegają wyłączeniu z okresu zasiłkowego dni absencji chorobowych, za które pracownikowi nie wypłacono świadczeń chorobowych z przyczyn określonych w art. 14-17 ustawy zasiłkowej, m.in. z powodu nadużycia alkoholu, czy też w związku z nieprawidłowym wykorzystywaniem zwolnienia lekarskiego.


2) Pracownica po wykorzystaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego otrzymała zwolnienie lekarskie z kodem literowym "B". Od którego dnia liczyć 270-dniowy okres zasiłkowy, jeśli w niezdolności do pracy nie było przerwy?

Okres zasiłkowy wynoszący 270 dni przysługujący pracownicy, której niezdolność do pracy przypada na okres ciąży (oznaczonej w zwolnieniu lekarskim kodem literowym "B"), należy liczyć od pierwszego dnia nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również te występujące po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, bez względu na rodzaj schorzenia będącego przyczyną tych absencji. W podanych okolicznościach mógłby zostać otwarty nowy okres zasiłkowy, gdyby w niezdolności do pracy wystąpiła jakakolwiek przerwa. Zgodnie z art. 9 ust. 2 zd. 2 ustawy zasiłkowej, do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

Pracownica z pytania może więc pobierać zasiłek chorobowy jeszcze tylko przez 88 dni (270 dni - 182 dni), a po ich wykorzystaniu będzie mogła ubiegać się w ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.