Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (598) z dnia 10.02.2024
Zliczanie dni niezdolności do pracy z powodu choroby do jednego okresu zasiłkowego
1) Pracownik zachorował w okresie wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych i za pierwszych kilka dni tej absencji nie wypłacono mu wynagrodzenia chorobowego. W jaki sposób liczyć okres zasiłkowy?
Okres zasiłkowy należy liczyć od dnia, od którego podjęto wypłatę świadczenia chorobowego.
Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby może otrzymywać zasiłek chorobowy (łącznie z wynagrodzeniem chorobowym) odpowiednio przez 182 dni lub 270 dni. Jest to tzw. okres zasiłkowy. Do tego okresu nie wlicza się dni niezdolności do pracy przypadających w czasie m.in. urlopów bezpłatnego, wychowawczego i opiekuńczego, a także w okresie wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych (art. 9 ust. 3 i art. 12 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
Wspomnijmy, że nie podlegają wyłączeniu z okresu zasiłkowego dni absencji chorobowych, za które pracownikowi nie wypłacono świadczeń chorobowych z przyczyn określonych w art. 14-17 ustawy zasiłkowej, m.in. z powodu nadużycia alkoholu, czy też w związku z nieprawidłowym wykorzystywaniem zwolnienia lekarskiego.
2) Pracownica po wykorzystaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego otrzymała zwolnienie lekarskie z kodem literowym "B". Od którego dnia liczyć 270-dniowy okres zasiłkowy, jeśli w niezdolności do pracy nie było przerwy?
Okres zasiłkowy wynoszący 270 dni przysługujący pracownicy, której niezdolność do pracy przypada na okres ciąży (oznaczonej w zwolnieniu lekarskim kodem literowym "B"), należy liczyć od pierwszego dnia nieprzerwanej niezdolności do pracy.
Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również te występujące po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, bez względu na rodzaj schorzenia będącego przyczyną tych absencji. W podanych okolicznościach mógłby zostać otwarty nowy okres zasiłkowy, gdyby w niezdolności do pracy wystąpiła jakakolwiek przerwa. Zgodnie z art. 9 ust. 2 zd. 2 ustawy zasiłkowej, do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.
Pracownica z pytania może więc pobierać zasiłek chorobowy jeszcze tylko przez 88 dni (270 dni - 182 dni), a po ich wykorzystaniu będzie mogła ubiegać się w ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|