zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (595) z dnia 1.01.2024

Czy wynagrodzenie z umowy zlecenia wykonywanej przez pracownika w miesiącach wyłączonych z podstawy podwyższy zasiłek?

Pracownik w okresie od 10 stycznia do 20 lutego 2023 r. wykonywał umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą. Odpłatność za jej wykonanie nastąpiła 28 lutego 2023 r. w wysokości 5.000 zł. W listopadzie 2023 r. pracownik przez kilka dni był niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, powinniśmy w niej uwzględnić wynagrodzenie z umowy zlecenia, jeśli pracownik zarówno w styczniu, jak i w lutym 2023 r. chorował przez ponad połowę obowiązującego go czasu pracy?

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy lub za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia w razie krótszego zatrudnienia (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej). Przez wynagrodzenie, o którym mowa wyżej, rozumie się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika za ww. okres przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte (art. 38 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

W sytuacji gdy pracownik miał zawartą z własnym pracodawcą umowę zlecenia (lub wykonywał taką umowę na jego rzecz), wówczas wynagrodzenie ze zlecenia trzeba uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Oczywiście pod warunkiem, że miesiące, za które zostało wypłacone wynagrodzenie z umowy zlecenia są uwzględniane w tej podstawie (por. pismo ZUS z 4 września 2023 r. cyt. w UiPP nr 19/2023, str. 7).

Jeżeli w okresie, z którego jest obliczana podstawa wymiaru zasiłku wystąpiły miesiące, w których pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. z powodu choroby) i w związku z tym otrzymał niższe wynagrodzenie, to ustalając tę podstawę:

  • wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy,
  • przyjmuje się, po odpowiednim uzupełnieniu, wynagrodzenie z miesięcy, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy.

Przy czym, jeśli wynagrodzenie za któryś z miesięcy zostało wyłączone z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, to ustalając przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące tę podstawę należy zsumować wynagrodzenie za pozostałe miesiące z 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy i podzielić przez liczbę miesięcy niepodlegających wyłączeniu.

Biorąc powyższe pod uwagę, w okolicznościach z pytania wynagrodzenie z umowy zlecenia nie podlegało wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, gdyż miesiące, w których zlecenie było wykonywane, zostały wyłączone z tej podstawy. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku należało ustalić, przyjmując wynagrodzenie wypłacone za okres od listopada do grudnia 2022 r. i od marca do października 2023 r., tj. za 10 miesięcy kalendarzowych. Za wymienione miesiące pracownik nie otrzymał wynagrodzenia z umowy zlecenia.

Zwracamy uwagę! Pracownik, który w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową (np. realizuje umowę zlecenia) lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do świadczenia chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Okoliczności te ustala się w trybie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem (art. 17 ust. 1 i 3 w zw. z art. 68 ustawy zasiłkowej). W omawianym przypadku pracownik w okresie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej w styczniu i lutym 2023 r. obowiązany był zatem powstrzymać się w tym czasie z realizacją zlecenia (mógł je wykonywać wyłącznie w dniach nieobjętych zwolnieniem lekarskim).

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

marzec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.