zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Gazeta Podatkowa nr 1 (1772) z dnia 4.01.2021

Podstawa zasiłku należnego z tytułu zatrudnienia na umowę zlecenia

Zatrudniamy na umowę zlecenia osobę, która z tego tytułu podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Osoba ta jest naszym zleceniobiorcą już kilka lat, przy czym umowy podpisywane są z nią na okresy roczne. W grudniu 2020 r. osoba ta przez 10 dni była chora (jest to jej pierwsza niezdolność do pracy odkąd u nas pracuje). Nasza firma jest uprawniona do wypłaty zasiłków. Za ten okres wypłaciłam więc jej od razu zasiłek chorobowy (a nie - jak w przypadku pracowników - wynagrodzenie chorobowe), a ustalając podstawę wymiaru tego świadczenia przyjęłam jej przychód z 11 miesięcy (od stycznia do listopada 2020 r.). Czy słusznie? 

Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest na podstawie art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320) wyłącznie ubezpieczonym będącym pracownikami. Zatem uczestniczka forum słusznie wypłaciła zleceniobiorcy za 10 dni grudnia 2020 r. zasiłek chorobowy, mimo iż - jak zaznaczyła - była to jego pierwsza niezdolność do pracy w 2020 r.


Zleceniobiorca nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy.


Jeśli jednak chodzi o podstawę wymiaru tego zasiłku, to powinna być ona ustalona w oparciu o przychód zleceniobiorcy wypłacony za okres 12, a nie - jak wskazała w pytaniu zainteresowana - 11 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Chyba że zleceniobiorca, mimo zawieranych co roku kolejnych umów zlecenia, dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym na swój wniosek został objęty dopiero od 1 stycznia 2020 r.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem (a więc m.in. podlegającemu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu zleceniobiorcy) z założenia stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jedynie wówczas, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem ww. 12 miesięcy ubezpieczenia chorobowego, do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przychód za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia poprzedzające powstanie niezdolności pracy.

Co istotne, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinien być brany pod uwagę przychód uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek.

Kwestię tę reguluje art. 48 z uwzględnieniem art. 36 ust. 2 i 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową. Natomiast ZUS w swoim komentarzu do tej ustawy, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, precyzuje, iż za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uważa się także kolejne nieprzerwane okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu (np. kolejne umowy zlecenia zawarte z tym samym zleceniodawcą) oraz okresy, między którymi wystąpiła przerwa przypadająca na niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy.

Z pytania wynika, iż umowy ze zleceniobiorcą są zawierane nieprzerwanie od kilku lat na roczne okresy. Jeśli zatem za każdym razem jest zgłaszany do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, należy przyjąć, iż jego okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu trwa również od kilku lat. Tym samym, mimo iż od 1 stycznia 2020 r. była zawarta kolejna umowa zlecenia, do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, należnego mu za kilka dni grudnia 2020 r. należało przyjąć jego przychód za okres od grudnia 2019 r. do listopada 2020 r.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.