Gazeta Podatkowa nr 96 (1762) z dnia 30.11.2020
Posiadanie gospodarstwa rolnego a prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia
Moja okresowa umowa o pracę niedługo się kończy, a ponieważ jestem obecnie chora, chciałabym skorzystać z zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS za okres po ustaniu zatrudnienia. Czy przeszkodą w uzyskaniu prawa do tego świadczenia może być fakt, iż posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni 2,5 ha?
Sam fakt posiadania gospodarstwa rolnego nie jest przeszkodą w uzyskaniu prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia). Świadczenie to nie przysługuje wówczas, gdy osoba niezdolna do pracy m.in. podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników. Stanowi o tym art. 13 ust. 1 pkt 5 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870).
Jak podkreśla ZUS w swoim komentarzu do tej ustawy, dostępnym na stronie www.zus.pl, użytkowanie gospodarstwa rolnego nie wyklucza prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy powstała:
- w czasie ubezpieczenia chorobowego lub
- bezpośrednio po dacie ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.
Jedynie wówczas, gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego po co najmniej 1-dniowej przerwie i osoba niezdolna do pracy jest rolnikiem lub domownikiem rolnika, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje, gdyż osoba ta podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy o ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Jeśli zatem u Czytelniczki zostanie zachowana ciągłość w niezdolności do pracy powstałej w okresie zatrudnienia i wykraczającej poza ten okres, sam fakt posiadania gospodarstwa rolnego nie będzie podstawą do odmowy jej prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia.
Warto zwrócić uwagę, że o okolicznościach związanych z posiadaniem gospodarstwa rolnego i podleganiem (lub nie) z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu rolników zainteresowana będzie musiała wskazać w oświadczeniu wymaganym dla celów przyznania zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Tak wynika z § 3 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87), który w załączniku nr 4 określa dokładnie, jakie dane powinno zawierać to oświadczenie. W tym celu najlepiej jest wykorzystać opracowany przez organ rentowy formularz oświadczenia Z-10 (patrz: Przykładowo wypełnione fragmenty oświadczenia Z-10).
Druk Z-10 dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.
Oświadczenie to można złożyć w ZUS w formie papierowej (osobiście lub za pośrednictwem poczty) lub w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS (przez PUE ZUS).
Przykładowo wypełnione fragmenty oświadczenia Z-10
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|