zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Gazeta Podatkowa nr 96 (1762) z dnia 30.11.2020

Posiadanie gospodarstwa rolnego a prawo do zasiłku po ustaniu zatrudnienia

Moja okresowa umowa o pracę niedługo się kończy, a ponieważ jestem obecnie chora, chciałabym skorzystać z zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS za okres po ustaniu zatrudnienia. Czy przeszkodą w uzyskaniu prawa do tego świadczenia może być fakt, iż posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni 2,5 ha?

Sam fakt posiadania gospodarstwa rolnego nie jest przeszkodą w uzyskaniu prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia). Świadczenie to nie przysługuje wówczas, gdy osoba niezdolna do pracy m.in. podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników. Stanowi o tym art. 13 ust. 1 pkt 5 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870).

Jak podkreśla ZUS w swoim komentarzu do tej ustawy, dostępnym na stronie www.zus.pl, użytkowanie gospodarstwa rolnego nie wyklucza prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy powstała:

  • w czasie ubezpieczenia chorobowego lub
     
  • bezpośrednio po dacie ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Jedynie wówczas, gdy niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego po co najmniej 1-dniowej przerwie i osoba niezdolna do pracy jest rolnikiem lub domownikiem rolnika, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje, gdyż osoba ta podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy o ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Jeśli zatem u Czytelniczki zostanie zachowana ciągłość w niezdolności do pracy powstałej w okresie zatrudnienia i wykraczającej poza ten okres, sam fakt posiadania gospodarstwa rolnego nie będzie podstawą do odmowy jej prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia.

Warto zwrócić uwagę, że o okolicznościach związanych z posiadaniem gospodarstwa rolnego i podleganiem (lub nie) z tego tytułu ubezpieczeniu społecznemu rolników zainteresowana będzie musiała wskazać w oświadczeniu wymaganym dla celów przyznania zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Tak wynika z § 3 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87), który w załączniku nr 4 określa dokładnie, jakie dane powinno zawierać to oświadczenie. W tym celu najlepiej jest wykorzystać opracowany przez organ rentowy formularz oświadczenia Z-10 (patrz: Przykładowo wypełnione fragmenty oświadczenia Z-10).


Druk Z-10 dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.


Oświadczenie to można złożyć w ZUS w formie papierowej (osobiście lub za pośrednictwem poczty) lub w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS (przez PUE ZUS).

Przykładowo wypełnione fragmenty oświadczenia Z-10

Z-10

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.