zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (511) z dnia 1.07.2020

Ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia

Z początkiem lipca br. pracownikowi upłynął 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę. Od 2 miesięcy jest on nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu choroby. Ostatnie zwolnienie lekarskie obejmuje okres od 26 czerwca do 19 lipca br. Ustalona przez pracodawcę podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosi 6.903,20 zł. Czy po ustaniu zatrudnienia ZUS będzie wypłacał zasiłek od takiej samej podstawy wymiaru?

Nie, wysokość podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (dalej zatrudnienia) zostanie przez ZUS ograniczona do 100% przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale 2020 r.

Co do zasady zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia przysługuje osobie, która spełnia warunki określone w art. 7 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z tym przepisem, niezdolność do pracy uprawniająca do korzystania z zasiłku chorobowego musi trwać bez przerwy co najmniej 30 dni i powstać nie później niż w ciągu:

  • 14 dni od ustania zatrudnienia, gdy spowodowana jest "zwykłą" chorobą,
     
  • 3 miesięcy od ustania zatrudnienia, w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Powyższe nie dotyczy jednak pracownika z pytania, ponieważ jego niezdolność do pracy powstała jeszcze w czasie trwania zatrudnienia i trwa nieprzerwanie po jego ustaniu.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po ustaniu zatrudnienia jest ustalana przez ZUS na ogólnych zasadach, z tym że:

  • uwzględnia się w niej składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowywał prawo za okres pobierania świadczeń chorobowych w czasie trwania stosunku pracy (niewliczane do podstawy w trakcie zatrudnienia),
     
  • wysokość podstawy podlega ograniczeniu do 100% przeciętnego wynagrodzenia.

Nowe wskaźniki Kwotę ograniczenia, o której mowa wyżej, ustala się miesięcznie, poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych (art. 46 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że ulega ona zmianie 1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w I kwartale 2020 r. wyniosło 5.331,47 zł (Mon. Pol. poz. 412).

Ważne: Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego (a także świadczenia rehabilitacyjnego) wypłacanego za okres po ustaniu zatrudnienia nie może przekroczyć 100% przeciętnego wynagrodzenia bez pomniejszania go o składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego.

W związku z tym, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika z pytania jest wyższa od 100% przeciętnego wynagrodzenia, ZUS wypłacając zasiłek po ustaniu zatrudnienia od 1 czerwca 2020 r. ograniczy jej wysokość do kwoty 5.331,47 zł.

Przykład

Umowa o pracę z pracownikiem została rozwiązana 1 lipca 2020 r. Osoba ta jest nieprzerwanie niezdolna do pracy z powodu choroby od 1 maja do 19 lipca 2020 r.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru świadczeń chorobowych wyniosło 6.903,20 zł, zgodnie z wyliczeniem: [(8.000 zł - 1.096,80 zł) x 12 m-cy] : 12 m-cy. Stawka dzienna zasiłku w czasie trwania zatrudnienia wynosiła 184,09 zł (6.903,20 zł x 80% : 30).

Po rozwiązaniu umowy o pracę ZUS ograniczył podstawę wymiaru zasiłku przysługującego od 2 do 19 lipca br. do kwoty 5.331,47 zł. Stawka dzienna wynosi 142,17 zł (5.331,47 zł x 80% : 30).

Jeśli niezdolność do pracy byłego pracownika będzie trwała nieprzerwanie nadal, np. do 29 października br. (czyli do wyczerpania 182-dniowego okresu zasiłkowego), to kolejnej "weryfikacji" podstawy wymiaru zasiłku ZUS dokona 1 września 2020 r.


Zwracamy uwagę!
Zgodnie z art. 13 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej zarówno w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i po jego ustaniu nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy m.in.:

  • ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
     
  • kontynuuje lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

sierpień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.