zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (891) z dnia 1.10.2015

Zasiłek chorobowy dla prowadzącego działalność pozarolniczą

Przedsiębiorca od początku roku prowadzi działalność gospodarczą, podlegając z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu (wcześniej był zatrudniony na podstawie umowy o pracę). Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił w sierpniu br. Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy, jeśli zachorował pod koniec września br. i udowodni wcześniejszy 10-letni okres pracowniczego ubezpieczenia?

Nie, ponieważ przedsiębiorca obecnie podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego nie zostanie zaliczony do okresu wyczekiwania, a przerwa w ubezpieczeniu chorobowym przekroczyła 30 dni.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, ma prawo przystąpić do ubezpieczenia chorobowego na zasadzie dobrowolności. Obowiązuje ją dłuższy okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego, wynoszący co najmniej 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Do okresu wyczekiwania wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Tak stanowi art. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej.

Zasiłek chorobowy może być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności do pracy, niezależnie od okresu ubezpieczenia chorobowego, m.in. w przypadku, gdy ubezpieczony obecnie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu i ma wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia (bez względu na długość przerw w tym ubezpieczeniu).

Jednakże posiadany przez przedsiębiorcę wcześniejszy 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego nie może zostać zaliczony do okresu wyczekiwania, bowiem aktualnie przedsiębiorca podlega dobrowolnemu (a nie obowiązkowemu) ubezpieczeniu chorobowemu. Do okresu wyczekiwania nie można wliczyć również okresu wcześniejszego pracowniczego ubezpieczenia chorobowego, ponieważ przerwa między ostatnim a obecnym okresem ubezpieczenia chorobowego wyniosła ponad 30 dni.

W związku z powyższym ZUS podejmie wypłatę zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy nie wcześniej niż od 91. dnia podlegania przez niego ubezpieczeniu chorobowemu. Dowodem do jego wypłaty będzie zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA oraz zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3b.

Aktywne druki i formularze
Zaświadczenie ZUS Z-3b
dostępne jest w serwisie www.druki.gofin.pl
w dziale Zasiłki i świadczenia

Przykład

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od 2 stycznia 2015 r., podlegając z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wcześniej przez 15 lat był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, która została rozwiązana 31 grudnia 2014 r. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności przystąpił od 1 sierpnia 2015 r.

W okresie od 28 września do 27 października 2015 r. (30 dni) jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Nie nabył prawa do zasiłku chorobowego z uwagi na nieposiadanie wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego.

Zakładając, że niezdolność do pracy będzie trwała nieprzerwanie nadal, zasiłek chorobowy będzie wypłacany najwcześniej od 91. dnia dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, tj. od 30 października 2015 r.

Dodajmy, że w sytuacji, gdy niezdolność do pracy zostanie spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy, przedsiębiorcy przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego bez okresu wyczekiwania. Jeśli przyczyną niezdolności jest wypadek przy pracy, to od pierwszego dnia przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, bez względu na czas trwania tego ubezpieczenia (także, gdy przedsiębiorca nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Bez okresu wyczekiwania przedsiębiorca nabywa prawo do wypłaty zasiłku opiekuńczego i zasiłku macierzyńskiego.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.