zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (859) z dnia 10.11.2014

Zasiłek chorobowy po uzupełnieniu dokumentacji wypadkowej

Pracownik przez 3 miesiące był niezdolny do pracy z powodu choroby. Za ten okres otrzymał wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Obecnie dostarczył zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że niezdolność do pracy była następstwem wypadku przy pracy, któremu uległ dwa lata temu. Czy pracownik otrzyma wyrównanie świadczeń chorobowych?

Tak. Po dostarczeniu przez pracownika odrębnego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego związek choroby z wypadkiem przy pracy (oraz kopii protokołu powypadkowego, jeśli zdarzenie miało miejsce u innego pracodawcy), wypłacone za okres tej choroby wynagrodzenie chorobowe i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego będzie traktowany jako zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a wysokość wypłaconych świadczeń zostanie wyrównana.

Prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy powstałej na skutek wypadku przy pracy oraz ich wysokość zostało określone przepisami ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.), dalej: ustawy wypadkowej.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu (art. 8 ustawy wypadkowej).

W praktyce zdarzają się przypadki, że uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy następuje już po wypłacie świadczeń za czas choroby. Może także wystąpić sytuacja opisana w pytaniu, tj. gdy pracownik dostarczy dowody służące do wypłaty 100% zasiłku chorobowego po wypłacie świadczeń chorobowych w wysokości 80% podstawy wymiaru. W obydwu przypadkach przyjmuje się postępowanie określone przez ZUS w ust. 4 komentarza do ustawy wypadkowej dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl. Z pytania nie wynika, czy pracodawca jest upoważniony do wypłaty zasiłków, czy też zasiłek został wypłacony przez ZUS.

Jeśli więc pracodawca jest upoważniony do wypłaty zasiłków, to po stwierdzeniu, że niezdolność do pracy jest następstwem wypadku przy pracy, powinien dokonać wyrównania wysokości wypłaconego zasiłku do 100% podstawy jego wymiaru. Wyrównaniem tym powinien objąć także okres, za który pracownik otrzymał wynagrodzenie za czas choroby - kwotę tego wynagrodzenia, wypłaconą przez pracodawcę, należy potraktować jako zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczyć w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

Jeżeli pracodawca nie jest upoważniony do wypłaty zasiłków, w związku z czym wypłacił tylko wynagrodzenie za czas choroby, o którym mowa w art. 92 K.p., a wypłatę zasiłku przekazał do ZUS, to po stwierdzeniu, że niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy, powinien uznać wypłacone wynagrodzenie za zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczyć w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. W takim przypadku ZUS obliczy pełną kwotę należnego zasiłku chorobowego i w razie, gdy kwota wypłacona pracownikowi przez pracodawcę będzie:

  • niższa niż należna - wypłaci różnicę między kwotą należną a wypłaconą przez pracodawcę,
     
  • równa kwocie należnej - wypłacone wynagrodzenie zostanie potraktowane jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczone w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne,
     
  • wyższa od należnej kwoty zasiłku - wypłacone wynagrodzenie będzie traktowane jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego tylko do wysokości należnego zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego i rozliczone ze składek na ubezpieczenia społeczne tylko do tej wysokości.

We wszystkich przypadkach pracodawca jest zobowiązany złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.