zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (591) z dnia 1.11.2023

Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy na potrzeby wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i od 16 października 2023 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z innymi dokumentami został wysłany do ZUS w celu uznania zdarzenia za wypadek przy pracy. W jakiej wysokości do czasu otrzymania decyzji ZUS powinniśmy wypłacać pracownikowi świadczenie chorobowe?

Pracodawca co do zasady powinien wypłacać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Pracownikowi, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy przysługuje m.in. zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy wypadkowej). Zasiłek ten jest wypłacany:

  • niezależnie od długości okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu,
  • od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, o ile ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy; także gdy pracownik w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał jeszcze okresu płatności wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 K.p. (33/14 dni),
  • w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Powyższe wynika z art. 8 ust. 1-3 i art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej.

Dla wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego (przez pracodawcę lub ZUS), niezbędne jest uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy.

Przypominamy, że za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy (art. 3 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Zdarzenie może zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy jedynie wówczas, gdy spełnione są wszystkie wcześniej podane warunki.

Ważne: Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy następuje w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzonym przez zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę.

Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku sporządza protokół powypadkowy, który następnie, nie później niż w terminie 5 dni od dnia jego sporządzenia, jest zatwierdzany przez pracodawcę. Kwestie te szczegółowo reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. nr 105, poz. 870).

W świetle powyższego, jeśli pracodawca będący płatnikiem zasiłków w protokole powypadkowym uznał dane zdarzenie za wypadek przy pracy (por. pkt 7 protokołu powypadkowego, dostępnego na stronie internetowej www.druki.gofin.pl), to dokument ten, wraz ze zwolnieniem lekarskim, stanowi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Nie jest wymagana dodatkowa decyzja ZUS, uznająca zdarzenie za wypadek przy pracy.

Jeżeli jednak pracodawca ma w tym zakresie wątpliwości, może wystąpić do ZUS z pytaniem, przedkładając posiadaną dokumentację wypadkową. Wówczas do czasu wyjaśnienia sprawy pracownikowi należy wypłacać odpowiednio wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Po ewentualnym potwierdzeniu przez ZUS uznania zdarzenia za wypadek przy pracy wypłacone wcześniej świadczenia należy potraktować jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i wyrównać je do wysokości 100% podstawy wymiaru. Takie działanie wiąże się z koniecznością korekty dokumentów rozliczeniowych.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.