Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (591) z dnia 1.11.2023
Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy na potrzeby wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i od 16 października 2023 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z innymi dokumentami został wysłany do ZUS w celu uznania zdarzenia za wypadek przy pracy. W jakiej wysokości do czasu otrzymania decyzji ZUS powinniśmy wypłacać pracownikowi świadczenie chorobowe?
Pracodawca co do zasady powinien wypłacać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Pracownikowi, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy przysługuje m.in. zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy wypadkowej). Zasiłek ten jest wypłacany:
- niezależnie od długości okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu,
- od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, o ile ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy; także gdy pracownik w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał jeszcze okresu płatności wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 K.p. (33/14 dni),
- w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Powyższe wynika z art. 8 ust. 1-3 i art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej.
Dla wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego (przez pracodawcę lub ZUS), niezbędne jest uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy.
Przypominamy, że za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy (art. 3 ust. 1 ustawy wypadkowej).
Zdarzenie może zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy jedynie wówczas, gdy spełnione są wszystkie wcześniej podane warunki.
Ważne: Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy następuje w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzonym przez zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę. |
Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku zespół powypadkowy nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku sporządza protokół powypadkowy, który następnie, nie później niż w terminie 5 dni od dnia jego sporządzenia, jest zatwierdzany przez pracodawcę. Kwestie te szczegółowo reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. nr 105, poz. 870).
W świetle powyższego, jeśli pracodawca będący płatnikiem zasiłków w protokole powypadkowym uznał dane zdarzenie za wypadek przy pracy (por. pkt 7 protokołu powypadkowego, dostępnego na stronie internetowej www.druki.gofin.pl), to dokument ten, wraz ze zwolnieniem lekarskim, stanowi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Nie jest wymagana dodatkowa decyzja ZUS, uznająca zdarzenie za wypadek przy pracy.
Jeżeli jednak pracodawca ma w tym zakresie wątpliwości, może wystąpić do ZUS z pytaniem, przedkładając posiadaną dokumentację wypadkową. Wówczas do czasu wyjaśnienia sprawy pracownikowi należy wypłacać odpowiednio wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Po ewentualnym potwierdzeniu przez ZUS uznania zdarzenia za wypadek przy pracy wypłacone wcześniej świadczenia należy potraktować jak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego i wyrównać je do wysokości 100% podstawy wymiaru. Takie działanie wiąże się z koniecznością korekty dokumentów rozliczeniowych.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|