Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (604) z dnia 10.05.2024
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego za przepracowany dzień, w którym zdarzył się wypadek
Pracownik podczas przenoszenia towaru potknął się i doznał urazu kończyny dolnej. Pomimo odczuwanego bólu przepracował całą dniówkę, a po jej zakończeniu udał się do lekarza, który wystawił mu zwolnienie lekarskie od tego dnia na kolejne 10 dni. Czy za dzień, w którym miało miejsce to zdarzenie powinniśmy mu wypłacić zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?
Nie, zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego należy wypłacać od następnego dnia, zakładając, że zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy następuje w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzonym przez zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę. Dokument ten i zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy jest podstawą do wypłaty od pierwszego dnia tej niezdolności zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 8 ust. 2 i art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, Dz. U. z 2022 r. poz. 2189, dalej ustawy wypadkowej). Wypłaca się go za każdy dzień ww. absencji, nie wyłączając dni wolnych od pracy (art. 11 ust. 4 ustawy zasiłkowej w zw. z art. 7 ustawy wypadkowej).
Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, za które ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy (art. 8 ust. 3 ustawy wypadkowej). Dotyczy to również sytuacji, w której pracownik na mocy art. 80 K.p. otrzymał pełne wynagrodzenie za przepracowany dzień, a jednocześnie ten sam dzień został wskazany w wystawionym mu zwolnieniu lekarskim (ZUS ZLA) jako dzień rozpoczęcia niezdolności do pracy z powodu choroby. Ponieważ pracownik w takim przypadku nie korzystał w tym dniu ze zwolnienia od pracy (czego potwierdzeniem jest wypłacone mu pełne wynagrodzenie za pracę), to za ten dzień zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego mu nie przysługuje (jego wypłata powinna się rozpocząć dopiero od następnego dnia).
Inaczej byłoby gdyby jednak pracownik z pytania nie przepracował pełnej dniówki (otrzymując wynagrodzenie tylko za kilka godzin). Wówczas w takich okolicznościach za ten dzień należałoby mu także wypłacić pełną stawkę zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|