zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (486) z dnia 10.06.2019

Obliczanie zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Zleceniobiorca wykonuje umowę zlecenia od 1 stycznia 2019 r. Z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. W pierwszych trzech miesiącach wykonywania umowy po kilka dni chorował, uzyskując niższe wynagrodzenie niż wynikające z umowy. Nie posiadał 90-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego, stąd nie było podstaw do wypłaty zasiłku chorobowego. Obecna niezdolność do pracy powstała w czerwcu 2019 r. W jaki sposób obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Do obliczenia wysokości zasiłku chorobowego należy przyjąć przeciętny miesięczny przychód uzyskany za miesiące poprzedzające czerwiec br. Dla wcześniejszych niezdolności do pracy nie była ustalana podstawa wymiaru zasiłku.

Ważne: W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego zleceniobiorcy uwzględnia się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie.

Przychód ten przyjmuje się za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a w razie gdy zleceniobiorca nie ma takiego okresu ubezpieczenia za pełne kalendarzowe miesiące (art. 48art. 3 pkt 4 ustawy zasiłkowej).

Przepisy prawne Ustawa zasiłkowa dostępna jest serwisie
www.przepisy.gofin.pl

Zleceniobiorca w miesiącach, w których chorował, nie wykonał zlecenia w całości, co skutkowało zmniejszeniem wynagrodzenia. Nie nabył jednak za te okresy prawa do zasiłku chorobowego. Stąd wynagrodzenie za te miesiące należy przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie uzyskanej, także w przypadku, gdy zlecenie było wykonywane przez mniej niż połowę miesiąca. Przychód zleceniobiorcy wliczany do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych podlega uzupełnieniu wyłącznie w razie wystąpienia okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 2 ustawy zasiłkowej, czyli gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, a okres tego ubezpieczenia rozpoczął się po przerwie nieprzekraczającej 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu.

Ważne: Wynagrodzenie zleceniobiorcy za miesiące, w których praca była wykonywana przez mniej niż połowę miesiąca, podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru zasiłku tylko wówczas, gdy zostało zmniejszone wskutek niewykonywania pracy w okresie pobierania świadczeń chorobowych, czyli zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, bądź odbywania ćwiczeń wojskowych.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz że w umowie zlecenia określono wynagrodzenie na kwotę 2.000 zł miesięcznie. Zleceniobiorca był niezdolny do pracy przez 7 dni stycznia, 10 dni lutego i 5 dni marca 2019 r. Ponownie choruje od 1 do 10 czerwca 2019 r. (10 dni), nabywając prawo do zasiłku chorobowego (90-dniowy okres wyczekiwania na prawo do zasiłku upłynął 31 marca 2019 r.).

Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętny miesięczny przychód (po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71%) za okres od stycznia do maja 2019 r. w wysokości:

miesiąc przychód uwagi
uzyskany po odliczeniu 13,71%
01/19 1.340 zł 1.156,29 zł 7 dni choroby bez prawa do zasiłku
02/19 1.050 zł 906,04 zł 10 dni choroby bez prawa do zasiłku
03/19 2.000 zł 1.725,80 zł pomimo 5 dni choroby bez prawa do zasiłku
zlecenie zostało wykonane w całości
04/19 2.000 zł 1.725,80 zł -
05/19 2.000 zł 1.725,80 zł -
razem 8.390 zł 7.239,73 zł

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za 10 dni czerwca 2019 r. wyniesie 1.447,95 zł, tj. 7.239,73 zł : 5 m-cy.

Zleceniobiorca otrzyma zasiłek chorobowy w kwocie 386,10 zł, według wyliczenia: 1.447,95 zł x 80% : 30 = 38,61 zł (stawka dzienna); 38,61 zł x 10 dni = 386,10 zł.


Zwracamy uwagę!
Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego zleceniobiorcy stanowi faktycznie obliczona kwota przeciętnego przychodu. Do tych osób nie ma zastosowania gwarancja zachowania najniższej podstawy wymiaru zasiłków. Przepis art. 45 ustawy zasiłkowej, określający najniższą podstawę wymiaru świadczeń chorobowych, ma zastosowanie wyłącznie do pracowników.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.