zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (482) z dnia 10.04.2019

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego u dwóch pracodawców

1) Pracownik jednocześnie jest zatrudniony w dwóch firmach. Na początku kwietnia br. uległ wypadkowi przy pracy w jednej z nich. Czy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje mu u każdego pracodawcy?

Tak. Prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, bez względu na długość okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 8 ust. 1 i 2 ustawy wypadkowej). Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego wypłaca się nawet wówczas, gdy w danym roku kalendarzowym pracownik nie wykorzystał jeszcze okresu 33 (14) dni wypłaty wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 K.p.

W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony równocześnie u dwóch pracodawców i uległ wypadkowi przy pracy u jednego z nich, to ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru u każdego z tych pracodawców. Istotne jest bowiem, że jego niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku przy pracy.

Pracodawca, u którego miał miejsce wypadek przy pracy, sporządza protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Kserokopię tego dokumentu potwierdzoną za zgodność z oryginałem pracownik powinien przekazać drugiemu pracodawcy. Protokół wraz ze zwolnieniem lekarskim (wystawionym odrębnie dla każdego pracodawcy) stanowi podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru u obydwu pracodawców.

Wspomnijmy, że zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje także wówczas, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem przy pracy (mającym miejsce nawet kilka lat wcześniej u innego pracodawcy) - por. pkt 53 komentarza ZUS do ustawy wypadkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl. W takich okolicznościach pracownik powinien przedłożyć kopię protokołu sporządzonego po wypadku oraz odrębne, dodatkowe zaświadczenie lekarskie stwierdzające związek obecnej niezdolności do pracy z wcześniej przebytym wypadkiem przy pracy (sporządzone na zwykłym druku).


2) Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Osoba ta równocześnie prowadzi działalność gospodarczą, z tytułu której opłaca tylko składkę zdrowotną. Pod koniec marca br. uległa ona wypadkowi przy prowadzeniu działalności i obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy pracodawca powinien wypłacać jej zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru?

Nie. Jak wyjaśniliśmy w odpowiedzi na pytanie 1, zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pod warunkiem, że wypadek przy pracy miał miejsce w czasie podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu. Osoba, o której mowa w pytaniu, uległa wypadkowi przy prowadzeniu działalności, z tytułu której nie podlega temu ubezpieczeniu. Z działalności nie nabyła zatem prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Świadczenie wypadkowe nie przysługuje jej również z pracowniczego ubezpieczenia. Pracodawca za czas choroby może wypłacać wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

czerwiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.