Gazeta Podatkowa nr 8 (1570) z dnia 28.01.2019
Chorobowe po ustaniu umowy na zastępstwo
Pracownica świadczy pracę na podstawie umowy na zastępstwo, która najprawdopodobniej pod koniec stycznia 2019 r. ulegnie rozwiązaniu z uwagi na powrót do pracy osoby zastępowanej. Od 7 stycznia 2019 r. pracownica zatrudniona na zastępstwo przebywa na zwolnieniu lekarskim, które zostało jej wystawione do 19 lutego 2019 r. Za dni niezdolności do pracy przypadające w styczniu 2019 r., ale do dnia rozwiązania tej umowy, pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Czy po ustaniu zatrudnienia na umowę na zastępstwo (stanowiącą dla niej jedyny tytuł) pracownica (nieuprawniona do świadczeń emerytalno-rentowych) będzie miała prawo do zasiłku chorobowego płatnego przez ZUS?
TAK. Z uwagi na:
- legitymowanie się przez pracownicę, o której mowa w pytaniu zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym jej stan niezdolności do pracy do 19 lutego 2019 r. i
- fakt, że pracownica nabyła prawo do świadczenia chorobowego (tu: wynagrodzenia chorobowego w oparciu o przepisy Kodeksu pracy) w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego,
zasiłek chorobowy będzie jej przysługiwał za okres przypadający po ustaniu zatrudnienia do 19 lutego 2019 r.
Jeśli po 19 lutego 2019 r. pracownica będzie nadal niezdolna do pracy, a niezdolność będzie miała nieprzerwany charakter i nie wystąpią okoliczności pozbawiające pracownicę prawa do zasiłku, wówczas będzie on jej przysługiwał łącznie przez 182 albo 270 dni, gdy niezdolność do pracy zostanie spowodowana gruźlicą lub będzie występowała w trakcie ciąży.
Kalkulator obliczania okresu zasiłkowego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Zasiłek chorobowy przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego m.in. w sytuacji, gdy ubezpieczony stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i niezdolność ta trwa nieprzerwanie po jego ustaniu. Zasiłek przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. W tej drugiej sytuacji:
- wymagane jest spełnienie przesłanek wymienionych w art. 7 ustawy zasiłkowej,
- nie ma znaczenia charakter podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, jak i rodzaj zawartej umowy o pracę.
W każdym ze wskazanych przypadków, a więc zarówno gdy niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i po ustaniu tytułu tego ubezpieczenia, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli wystąpi choćby jedna z okoliczności wymienionych w art. 13 ustawy zasiłkowej (patrz ramka).
Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:
Zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego. |
www.ZasilekChorobowy.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|