zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (457) z dnia 1.04.2018

Obliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla zatrudnionego na podstawie kontraktu menedżerskiego

Osoba zatrudniona od 26 czerwca 2017 r. na podstawie kontraktu menedżerskiego choruje od połowy grudnia 2017 r. W sierpniu 2017 r. jej wynagrodzenie podlegające oskładkowaniu przekroczyło roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Dlatego począwszy od września 2017 r., z wynagrodzenia potrącana była tylko składka na ubezpieczenie chorobowe, z ograniczeniem jej podstawy do 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W jaki sposób należało ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? Nadmieniamy, że do 25 czerwca 2017 r. osoba ta była zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Osoba z pytania, z tytułu kontraktu menedżerskiego podlega ubezpieczeniom jako zleceniobiorca, czyli:

  • obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu,
     
  • dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu,
     
  • obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Obowiązkowe ubezpieczenia powstają od dnia oznaczonego w kontrakcie jako dzień rozpoczęcia jego wykonywania i trwają do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Natomiast objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Przy czym może ono nastąpić od dnia wskazanego we wniosku, jeśli zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (oraz ubezpieczenia chorobowego) nastąpi w ciągu 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń.

Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z zastrzeżeniem że:

  • przy jej ustalaniu nie stosuje się ograniczenia do trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,
     
  • nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

W 2018 r. miesięczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe osób podlegających temu ubezpieczeniu dobrowolnie nie może przekraczać 11.107,50 zł (w 2017 r. była to kwota 10.657,50 zł).

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcy, podlegającego ubezpieczeniu chorobowemu, stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a jeżeli ubezpieczenie trwa krócej - za pełne kalendarzowe miesiące tego ubezpieczenia (art. 48 ustawy zasiłkowej). Za przychód, o którym mowa, uważa się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 4 ustawy zasiłkowej).

W sytuacji, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przekroczy trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, opłacana jest tylko składka na ubezpieczenie chorobowe. Przepisy ustawy zasiłkowej przy obliczaniu zasiłku dla osób niebędących pracownikami nie przewidują jednak pomniejszenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe o kwotę inną niż 13,71%. Stąd też podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie nie można pomniejszyć o faktycznie pobraną kwotę składek. Oznacza to, że do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należało przyjąć przeciętną miesięczną kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe za pełne kalendarzowe miesiące podlegania temu ubezpieczeniu z tytułu kontraktu menedżerskiego, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru tej składki - także za miesiąc/ /miesiące, w których nastąpiło przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz że zleceniobiorca był niezdolny do pracy z powodu choroby od 11 grudnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. Za okres od lipca do listopada 2017 r., za który przychód stanowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe wynosiła:

okres wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe składki na ubezpieczenia społeczne (w tym na ubezpieczenie chorobowe) przychód uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku
faktycznie potrącone odpowiadające 13,71%
1 2 3 4 2-4
07/17 10.173,33 zł 1.394,76 zł 1.394,76 zł 8.778,57 zł
08/17 10.536,67 zł 881,92 zł 1.444,58 zł 9.092,09 zł
09/17 10.657,50 zł 261,11 zł 1.461,14 zł 9.196,36 zł
10/17 10.657,50 zł 261,11 zł 1.461,14 zł 9.196,36 zł
11/17 10.657,50 zł 261,11 zł 1.461,14 zł 9.196,36 zł
razem                                                                                                                                       45.459,74 zł

Uwaga: W lipcu 2017 r. obliczono składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe od pełnego przychodu podlegającego oskładkowaniu (10.173,33 zł), natomiast w sierpniu 2017 r., w związku z przekroczeniem rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, od podstawy w wysokości 5.539,70 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcy wyniosła 9.091,95 zł (45.459,74 zł : 5 m-cy). Za każdy dzień choroby ubezpieczony otrzymał odpowiednio 242,45 zł (9.091,95 zł x 80% : 30) lub 212,15 zł za dni pobytu w szpitalu (9.091,95 zł x 70% : 30).

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.