zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (910) z dnia 10.04.2016

Prawo do zasiłku chorobowego dla pracownicy w ciąży zatrudnionej u dwóch pracodawców

Pracownica zatrudniona jednocześnie w dwóch firmach, w każdej na 1/2 etatu, przedkłada zwolnienia lekarskie z kodem literowym "B" i otrzymuje zasiłek chorobowy u dwóch pracodawców. Czy będzie jej przysługiwał zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński, jeśli rozwiąże ona umowę o pracę z jednym z pracodawców?

Pracownica będzie uprawniona do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy powstałej u obydwu pracodawców, w tym również za okres niezdolności do pracy trwającej po rozwiązaniu umowy o pracę z jednym z nich. Natomiast po urodzeniu dziecka będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński tylko z tytułu trwającej nadal umowy.

Powyższe wynika z art. 6 ust. 1art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372), dalej: ustawy zasiłkowej.

Sytuacje, w których nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, określa art. 13 ustawy zasiłkowej. Nie ma on jednak zastosowania w omawianym przypadku, bowiem gdy pracownik jest zatrudniony równocześnie u kilku pracodawców, to rozwiązanie stosunku pracy z jednym z nich nie powoduje ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Tytułem tym jest w dalszym ciągu zatrudnienie i istnieje on do czasu rozwiązania stosunku pracy ze wszystkimi pracodawcami. Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy, stwierdzając w postanowieniu z 7 maja 2003 r., sygn. akt III UZP 3/03, że:

"Przepis art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy (...) nie ma zastosowania, jeżeli pracownik jest zatrudniony równocześnie u wielu pracodawców, wobec czego rozwiązanie stosunku pracy z jednym z nich nie powoduje ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego."

Zatem pomimo kontynuowania zatrudnienia w jednej firmie, pracownica będzie miała prawo do zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy z drugą firmą.

Natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego przysługuje tylko w sytuacji, gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu (art. 30 ustawy zasiłkowej). Jeśli umowa o pracę z pracownicą zostanie rozwiązana z innych przyczyn, to po urodzeniu dziecka będzie ona uprawniona do zasiłku macierzyńskiego tylko z tytułu trwającej umowy o pracę.

Przykład

Pracownica jest zatrudniona u pracodawców A i B na 1/2 etatu u każdego z nich. Od 11 stycznia 2016 r. jest nieprzerwanie niezdolna do pracy z powodu choroby przypadającej na okres ciąży. Za czas choroby nabyła prawo do wynagrodzenia chorobowego od 11 stycznia do 12 lutego 2016 r., a następnie od 13 lutego 2016 r. - do zasiłku chorobowego. Świadczenia te są wypłacane przez pracodawców.

Umowa o pracę z pracodawcą B została rozwiązana z dniem 31 marca 2016 r. Począwszy od 1 kwietnia 2016 r., zasiłek chorobowy będzie wypłacany przez pracodawcę A oraz przez ZUS (za okres po ustaniu zatrudnienia u pracodawcy B).

Po urodzeniu dziecka przez pracownicę, pracodawca A będzie jej wypłacał zasiłek macierzyński.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź!
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.