zasiłek chorobowy, wypadek przy pracy, świadczenia chorobowe
A A A

Gazeta Podatkowa nr 97 (1242) z dnia 3.12.2015

Zasiłek chorobowy dla długoletniego pracownika

Niedawno zatrudniłam pracownika z kilkunastoletnim stażem pracy, który miał roczną przerwę w zatrudnieniu. Pracownik ten po dwóch dniach od zatrudnienia złamał nogę podczas majsterkowania w domu. Do tej pory każdy z moich pracowników korzystał z chorobowego po okresie wyczekiwania. Czy kilkunastoletni staż pracy ma jakieś znaczenie dla prawa do zasiłku chorobowego?

TAK. Prawdą jest, że zasiłek chorobowy, a tym samym i wynagrodzenie chorobowe, w przypadku pracownika, co do zasady przysługuje po odpowiednim okresie wyczekiwania. Ustawodawca określił jednak sytuacje, których zaistnienie pozwala na skorzystanie z wymienionych świadczeń od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Mianowicie w myśl art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej, ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Przy czym do tego 10-letniego okresu nie zalicza się okresu urlopu wychowawczego i bezpłatnego.

Pracownik, a więc podlegający obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, który legitymuje się co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, nabywa prawo do świadczeń chorobowych bez okresu wyczekiwania.

Z przedstawionego przez Czytelniczkę stanu faktycznego wynika, że pracownik posiada kilkunastoletni staż pracy. Zakładając, że legitymuje się on wymienionym przez ustawodawcę co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, tym samym od pierwszego dnia niezdolności do pracy Czytelniczka powinna wypłacić mu wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy. Przypomnijmy, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za czas związany z niezdolnością do pracy trwającą łącznie do 33 albo 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

www.ZasilekChorobowy.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60